Підозрювані привезли до Києва реактивні гранатомети, протипіхотну міну МОН-90 та безпілотники-камікадзе, пише The Times.

Служба безпеки України в травні цього року викрила мережу агентів ФСБ, які готували вбивство українських високопосадовців, зокрема президента Володимира Зеленського, голову СБУ Василя Малюка та очільника ГУР Кирила Буданова. Про повідомляє The Times з посиланням на інформацію співробітника контррозвідки.

Зокрема, Буданова планували вбити під час скоординованої ракетно-безпілотної атаки. Проте протягом кількох місяців СБУ спостерігала за розробниками плану: двома полковниками Управління державної охорони (УДО) та за третьою людиною, яку підозрювали у роботі на Федеральну службу безпеки (ФСБ). Там знали, що трійка планує вбити Буданова і стежить за головою СБУ генерал-лейтенантом Василем Малюком і за самим Зеленським.

Під час підготовки до замаху підозрювані привезли до Києва реактивні гранатомети, протипіхотну міну МОН-90 та безпілотники-камікадзе.

Першого підозрюваного, названого джерелом у правоохоронних органах як полковника Андрія Гука, звинувачують у тому, що він працював на ФСБ з 2014 року. Він нібито завербував другу людину, полковника Олександра Деркача, і передавав групі накази ФСБ.

Спілкування між вбивцею та його кураторами було перехоплено СБУ за допомогою потужних технологій стеження. Малюк негайно повідомив про це Буданова. Вбивцю затримала група озброєного реагування, а СБУ підготувала швидку операцію з прибирання його ймовірних співучасників.

Один полковник був удома, у своїй київській квартирі, а інший гостював у друзів на Сумщині. Обоє були озброєні. Щоб уникнути небезпечної перестрілки, СБУ виманила їх, організувавши несподіваний виклик на роботу.

Спецназ швидкого реагування в костюмах звичайної патрульної поліції розмістився на блокпостах на вказаному маршруті. Попереду автомобіля кожного підозрюваного співробітники СБУ влаштували шоу, ретельно обшукавши кожне цивільне авто, щоб підкреслити, що зупинка була звичайною.

Першого чоловіка затримали порівняно легко. Другий не припаркувався та показав службове посвідчення через вікно. Однак поліцейський вдав, що не розгледів документ і підійшов ближче до машини, щоб відкрити двері і затримати чоловіка. Підозрюваний намагався втекти, але його затримали. 

Озброєні групи провели обшук у квартирах двох співробітників УДО. Там вони знайшли вибухівку і компоненти безпілотника, заховані в запасних шинах і купі дров, а також схованку з секретним телефоном.

Обидва чоловіки зізналися у скоєному під час допиту.

У телефоні одного з них були записи, що ідентифікують транспортні засоби та маршрути, якими пересувалися Зеленський і Малюк.

Під арештом полковники також видали нову інформацію про більш ранню спробу Росії взяти Зеленського в заручники на самому початку війни.

У перші дні вторгнення перший полковник зайшов так далеко, що зібрав інших охоронців президента і запропонував їм скласти зброю, коли прийдуть росіяни. Однак тоді його колеги з охорони сприйняли таку пропозицію як емоційну реакцію на вторгнення та проігнорували їх. Оскільки він був старшим за званням, вони не стали йому заперечувати. Після його арешту, коли вони зрозуміли, що він діяв за наказом ФСБ, вони були шоковані.

Відомо, що Гук народився в Росії - це, на думку, ЗМІ може пояснити мотиви державної зради військового. Тоді ж як мотиви Деркача, найімовірніше, полягали в кар'єрному рості і одержанні грошей.

Видапння додає,що куратором цієї стратегії ФСБ вважається заступник директора відомства Сергій Корольов – фаворит Путіна, який має глибокі зв'язки з російською мафією. У досьє на нього його називають "вовкодавом Путіна".

Загалом СБУ вже викрила близько 2,5 тисяч російських агентів в Україні. Але в Службі безпеки додають, що насправді ніякого проросійського руху в сьогоднішній Україні немає. Російські спецслужби дуже потужні, але нині СБУ їх переграє.