Зазначається, що найчастіше затримання відбувається після того, як телефони тих, хто повернулися, перевірили співробітники КДБ або митники.

З початку 2023 року в Республіці Білорусь було затримано не менше 125 громадян після повернення їх додому з-за кордону. Про це у понеділок, 25 грудня, повідомляє LRT з посиланням на дані правозахисного центру Вясна.

Вказується, що найчастіше на кордоні затримують білорусів, що приїжджають із Литви.

"Але перевірки та затримання відбуваються на всіх прикордонних пунктах Білорусі, включно з тими, що діють на кордоні з Росією", - вказується у повідомлені. 

Видання нагадує, що з вересня 2023 року громадяни Білорусі не можуть обміняти чи продовжити свої паспорти у посольствах та консульствах за кордоном, для цього слід особисто приїхати до країни. Також білорусам слід приїжджати до країни для проведення операцій із автомобілями та нерухомістю.

Білоруські правозахисники вважають, що таким чином режим Лукашенко заманює до країни тих громадян, що виступають проти діючої влади.

"Найчастіше затримання відбувається після того, як телефони тих, хто повернувся, перевірили співробітники КДБ або митники. Їх часто притягують до адміністративної відповідальності за статтею про розповсюдження екстремістських матеріалів", - вказують правозахисники. 

Ці факти призвели до того, що влада Литви оголосила про видачу громадянам Білорусі, що перебувають на її території, так званих "паспортів іноземців". Такі документи будуть видаватися тим білорусам, що зазнавали репресій у себе на батьківщині та не можуть повернутися у країну, щоб оновити документи. У Литві зараз налічується близько тисячі таких людей.