Попри падіння загального обсягу нафтових постачань, експортний виторг Росії у червні зріс більш ніж на 800 млн доларів до 13,6 млрд доларів.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) заявило, що тривале падіння обсягів експорту нафти й нафтопродуктів з Росії ставить під сумнів її здатність підтримувати видобувні потужності. У червні поставки залишалися на найнижчому сезонному рівні за минулі п’ять років. Про це інформує Bloomberg у п’ятницю, 11 липня.

"Обсяги постачань як сирої нафти, так і нафтопродуктів у червні залишалися на винятково низькому рівні, досягнувши п'ятирічного сезонного мінімуму", - повідомило паризьке агентство.

За його даними, потоки погіршувалися протягом більшої частини 2024 і 2025 років. Це "ставить під сумнів здатність Росії підтримувати свої видобувні потужності", мовиться у заяві МЕА.

За даними МЕА, добове завантаження сирої нафти з Росії минулого місяця становило 4,68 млн барелів, тоді як експорт нафтопродуктів впав до 2,55 млн барелів на день - мінус щоденних 110 тис. барелів проти травня.

Водночас загальний дохід від експорту нафти зріс до $13,6 млрд (+6,4%), переважно через зростання цін на тлі геополітичної напруги.

Попри падіння морського експорту, переробка нафти на російських НПЗ у червні залишалася високою, навіть з урахуванням сезонного ремонту. Частково зниження експорту пов’язане з наміром влади забезпечити внутрішній ринок пальним перед піковим попитом в агросекторі.

МЕА оцінило стійку видобувну спроможність Росії у 9,8 млн барелів на день. У червні фактичний видобуток, без урахування конденсату, становив 9,19 млн барелів - на 140 тис. більше за квоту OPEC+ на місяць.

Незалежна оцінка стану російського нафтовидобутку ускладнена, оскільки Москва засекретила офіційні дані після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Аналітики спираються на супутникове відстеження танкерів, оцінки переробки та дотримання квот OPEC+.