Вже 15 вересня мають повністю відкритися кордони для торгівлі Європейського союзу з Україною, водночас у Єврокомісії заявили, що остаточне рішення ще не схвалили.

Брюссель пропонує виділити з бюджету ЄС 600 млн євро на субсидування транзиту українського зерна через Європу. З такою пропозицією у четвер, 31 серпня, виступив єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський під час засідання в Європарламенті в четвер, передає Інтерфакс-Україна.

Зокрема, він запропонував субсидувати транзит українського зерна до портів Балтії на рівні 30 євро/тонна.

"Ці гроші - сума в 600 млн євро - надійдуть із бюджету ЄС. Умовою їх виділення стане зобов'язання України знайти одержувача своїх товарів у третіх країнах", - розповів єврокомісар.

Він пояснив, що українське зерно залишається в Європі, оскільки вартість транспортування через порти Балтії до третіх країн надто висока. У результаті треті країни воліють купувати дешевше російське зерно.

"Допомога ЄС Україні у вигляді субсидії на транспортні витрати є найкращим рішенням", - відзначив комісар. 

У разі ухвалення іншого рішення, на його думку, українське зерно знову заполонить згадані ринки сусідніх країн, і лише частина його експортуватиметься в треті країни.

Войцеховський заявив, що після введення тимчасової заборони транзит українського зерна здійснюється до Німеччини, Нідерландів, країн Балтії. Лише до 3% зерна спрямовується до третіх країн, які є традиційними споживачами.

Відомо, що Єврокомісія 5 червня продовжила до 15 вересня обмеження експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини, однак дозволила транзит цих товарів зазначеними країнами.