Вченим вдалося підняти з дна глечики для зберігання меду, оливкової олії та смоли дерева Фісташка атлантична.

У Середземному морі виявили фрагменти найстарішого у світі затонулого корабля. За даними Управління старожитностей Ізраїлю,це було торговельне судно, яке затонуле між 1400-1300 р. до н. е. на глибині 1600 м, передає The New York Times.

Зазначається, що корабель опустився на дно, не перевернувшись, а сотні глечиків, відомих як ханаанські амфори, в його трюмі залишилися практично недоторканими.

Корабель виявили під час дослідження, проведеного компанією Energean, що займається розробкою родовищ природного газу. Керований апарат Energean зняв на відео те, що виглядало як велика купа глечиків на морському дні.

Далі зображення відправили в Управління старожитностей, яке ідентифікувало їх як глечики для зберігання, датовані періодом пізнього бронзового століття. Ці ємності призначалися для зберігання меду, оливкової олії та смоли дерева Фісташка атлантична. Таку смолу використовували як консервант у вині, а в Єгипті - як пахощі та лак для похоронного інвентарю епохи Нового царства.

Далі за допомогою робота вдалося витягнути артефакти з дна з мінімальним ризиком пошкодження.

"Корабель зберігся на такій великій глибині, що час застиг з моменту катастрофи. Сам корабель і його вантаж не зазнали впливу хвиль і течій, які впливають на затонулі кораблі на мілководді", - сказав Джейкоб Шарвіт, директор відділу морської археології Управління старожитностей Ізраїлю.

Він додав, що в піднятих ємностях був мул, але аналіз мікроелементів дасть змогу встановити, що було в них на момент корабельної аварії.

Видання зазначило, що більша частина того, що до теперішнього часу відомо вченим про торгівлю пізнього бронзового століття, ґрунтується на двох затонулих кораблях, знайдених на півдні Туреччини - перший біля мису Гелідоня 1960 року, а другий в Улубуруні 1984 року. На основі цих знахідок учені припускали, що торгові шляхи йшли недалеко від суші, яку можна було бачити з корабля.

"Відкриття цього корабля тепер повністю змінює наше уявлення про навігаційні навички стародавніх мореплавців. Це перший корабель, виявлений на такій великій відстані, без прямої видимості суші. З цієї географічної точки кругом видно тільки горизонт", - прокоментував Шарвіт.

Він припустив, що, не маючи компасів, астролябій і секстантів, мореплавці в 14 столітті до н.е., ймовірно, покладалися на астрономічну навігацію, вимірюючи кути нахилу Сонця і положення зірок.