Директива набуде чинності 20-го дня після публікації в Офіційному журналі ЄС, і держави-члени мають рік на внесення положень директиви до законодавства у своїх країнах.

Європейська рада ухвалила закон, який передбачає кримінальну відповідальність за порушення або обхід санкцій ЄС у державах-членах. Про це в п'ятницю, 12 квітня, повідомила пресслужба Євроради.

"Певні дії тепер будуть вважатися кримінальними злочинами в усіх державах-членах, наприклад, допомога в обході заборони на в’їзд, торгівля товарами під санкціями або здійснення забороненої фінансової діяльності. Підбурювання, пособництво та підбурювання до цих правопорушень також можуть бути покарані", - йдеться в повідомленні.

Підкреслюється, що держави-члени мають забезпечити ефективне покарання в залежності від правопорушення, але навмисне порушення санкцій повинно тягнути за собою тюремне ув'язнення як максимальне покарання.

"Комісія запропонувала цю директиву в грудні 2022 року, щоб обмежити обхід санкцій і посилити правозастосування. У відповідь на російську агресію проти України ЄС ухвалив безпрецедентну кількість обмежувальних заходів, щоб послабити економічну базу Росії та обмежити її здатність вести війну", - йдеться далі в повідомленні.

Кримінальними злочинами, за ріщенням Євроради, вважатимуться:

допомога особам, на яких поширюються обмежувальні заходи ЄС, в обхід заборони на поїздки,
торгівля товарами, що перебувають під санкціями, та ведення угод із державами чи організаціями, на які поширюються обмежувальні заходи ЄС,

надання фінансових послуг або провадження фінансової діяльності, яка заборонена або обмежена,

приховування володіння коштами чи економічними ресурсами фізичним, юридичним чи органом, які перебувають під санкціями ЄС.

Допомога та підбурювання до цих злочинів також каратимуться як злочин.

Торгівля військовими матеріалами буде кримінальним злочином не тільки в тому разі, якщо вона скоєна навмисно, а й у разі серйозної недбалості.

Зазначається, що директива набуде чинності двадцятого дня після публікації в Офіційному журналі ЄС, і держави-члени мають 12 місяців на внесення положень директиви до законодавства у своїх країнах.