Зараз майже 6,5 млн біженців з України шукають прихистку по всьому світу, а близько 3,7 млн людей - вимушені переселенці всередині країни.

Результати нещодавнього дослідження Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) свідчать про те, що майже дві третини українських біженців хочуть повернутися додому в майбутньому, але загалом частка людей, які мають такі наміри, зменшилася за рік.

Зазначається, що зараз майже 6,5 млн біженців з України шукають прихистку по всьому світу, а близько 3,7 млн людей - вимушені переселенці всередині країни.

Під час дослідження в січні та лютому 2024 року опитано понад 9900 домогосподарств (з них близько 4000 - за кордоном).

З’ясувалося, що більшість опитаних хочуть повернутися додому. Серед біженців за кордоном таких 65% (6% - у найближчі місяці), серед переселенців - 72% (5% - у найближчі місяці). Рік тому частки таких людей становили відповідно 77% та 84%. У 2024 році не мають наміру повертатися додому 11% біженців та 15% внутрішніх переселенців.

Серед тих, хто планує повернутися, більше тих, хто перебуває у сусідніх країнах (75%) порівняно з тими, хто знайшов прихисток в інших країнах Європи - далі від України (62%).

Основним фактором, який стає на заваді поверненню, називають небезпеку. Інші проблеми, які часто фігурували у відповідях, - відсутність житла і засобів до існування. Серед біженців, які повернулися в Україну, 55% повідомили, що у них виявилося менше можливостей знайти роботу, ніж їм здавалося.

Крім того, 59% респондентів зазначили, що можуть бути змушені повернутися додому під час війни, якщо в країнах, де вони зараз перебувають, у них з'являться проблеми з роботою й правовим статусом.

Повідомляється також, що за рік зросла кількість біженців, які приїздили до України із короткостроковими візитами (з 30% до 50%).Їздять переважно для відвідування інших членів сім’ї й перевірки майна. Зазначається, що такі поїздки можуть згодом допомогти біженцям з рішенням щодо довготермінового повернення, коли дозволятимуть умови.