Тексти популярних пісень останніми десятиліттями стають дедалі простішими та одноманітними, а повтори все частішими.

За останні 40 років тексти популярних пісень стали простішими, повторюваними та егоцентричними. Про це свідчать результати дослідження, проведеного групою вчених під керівництвом Єви Зангерле – доктора комп'ютерних наук з Інсбруцького університету, повідомляє Scientific American.

Вчені проаналізували тексти англомовних пісень п'яти найпопулярніших жанрів - у стилі реп, кантрі, поп, R&B та рок, що вийшли з 1980-го по 2020 рік.

За допомогою машинного навчання вони виділили ключові лінгвістичні особливості цих пісень, такі як співвідношення слів, типи емоційних сигналів, оцінка читабельності й багатство словникового запасу. Потім вони розробили та навчили додаткові комп'ютерні моделі для сортування та аналізу цих характеристик за роками у репрезентативній підмножині з 12,000 пісень.

Дослідження також показало, що в сучасних музичних текстах передається більше негативних емоцій і менше позитивних, ніж у минулому, і що пісні стали більш суб'єктивими, у них частіше зустрічаються займенники "я" і "мені", що підтверджує результати попередніх досліджень про зміни у змісті текстів.

Разом з тим деякі вчені критикують результати дослідження, оскільки комп'ютерні моделі в певних випадках не здатні правильно визначити емоційний посил деяких умовно негативних слів, якщо їх вживають в іншому значенні.

 

За словами Калеба Голдшмітта, етномузикознавця з Коледжу Велслі та співредактора журналу Journal of Popular Music Studies, тексти – це лише невелика частина того, з чого складається пісня. Навіть якщо тексти стають простішими, музичні чинники, такі як фактура та ритм, схоже, стають складнішими, каже Голдшмітт.

Поки що неясно, чому, наприклад, повторень приспівів стає більше. Майкл Варнум, культурний психолог з Університету штату Арізона, припускає, що це явище частково пояснюється величезною кількістю нової музики.

"Коли люди стикаються з великою кількістю варіантів, вони, як правило, віддають перевагу тому, що простіше і зрозуміліше", – каже він.

На думку фахівців, спрощення змісту може відображати зміни, що відбулися в манері прослуховувати музику. Минулі дослідження в цій галузі також показали, що в наш час люди частіше слухають музику у фоновому режимі та не звертають великої уваги на текст. Тому пісні, в яких велика кількість приспівів, найчастіше популярніші.

На думку Зангерле, артисти також можуть створювати більш прості пісні, що запам'ятовуються за рахунок повторів, щоб утриматися на ринку потокової музики, яка дає сучасним людям доступну можливість обирати з величезної кількості композицій.