Іран організував та спонсорував масштабну кібератаку проти Албанії, зазначив прем'єр-міністр Еді Рама.

Уряд Албанії вирішив розірвати дипломатичні відносини з Іраном у відповідь на потужну кібератаку проти урядової цифрової інфраструктури за вказівкою Тегерана. Про це оголосив прем'єр-міністр Еді Рама у середу, 7 вересня.

Він зазначив, що 15 липня цього року цифрова інфраструктура державних відомств Албанії зазнала потужної кібератаки, наслідком якої було її руйнування та викрадення даних. Рама оцінив завдані збитки як "незначні", в порівнянні з початковим задумом зловмисників. Усі системи вдалося відновити, "необоротного стирання даних не відбулося".

"У співпраці з партнерськими агентствами, що займаються протидією підривної кібердіяльності і які направили свої команди фахівців у Тирану, вдалося встановити без жодного сумніву, що атаки 15 липня були діями не якихось незалежних груп кіберзлочинців, а актом державної агресії. Поглиблене розслідування, надало підтвердження того, що кібератаку проти нашої країни було організовано та спонсоровано Ісламською Республікою Іран, яка залучила для атаки проти Албанії чотири групи", – заявив Еді Рама.

За його словами, серед цих чотирьох команд одна раніше займалася кібератаками проти Ізраїлю, Саудівської Аравії, Йорданії, ОАЕ, Кувейту та Кіпру.

Прем'єр зазначив, що про висновки розслідування були поінформовані стратегічні союзники Албанії та поділилися з ними доказами.

"Враховуючи це, Рада міністрів вирішила невідкладно розірвати дипломатичні зв'язки з Іраном. Про рішення офіційною нотою повідомили посольство Ірану, яке просять протягом 24 годин залишити територію Албанії, включаючи весь дипломатичний та адміністративно-технічний персонал та охорону. Це радикальний захід, якого ми не хотіли, але який є вимушеним і повністю пропорційний серйозності та небезпеці кібератаки, яка загрожувала паралічем держслужб, руйнуванням систем та викраденням даних та електронної комунікації держвідомств", – наголосив Еді Рама.

Як уточнює Балканський оглядач, кібератака відбулася незадовго до Світового саміту вільного Ірану, пов'язаного з іранською опозицією, який мав відбутися в Албанії 23-24 липня. Форум скасували за день до події через можливі терористичні загрози.