Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі з міністром закордонних справ Литовської Республіки Габріелюсом Ландсбергісом повідомив про намір України “відрізатись” від електромережі Росії і Білорусі до 2023 року.

Про це міністр заявив на брифінгу у вівторок, передає кореспондент УНН.

“Ми обговорили ситуацію у Білорусі і останню зустріч президента РФ Владіміра Путіна і Олександра Лукашенка. Нас обох непокоїть ситуація у Білорусі. Це наш сусід, не чужа нам країна. Користуючись нагодою нашої розмови, я також поінформував колегу про плани України про приєднання енергетичної системи України до європейської, що означатиме, по-суті, відрізання української електромережі від електромереж Росії та Білорусі”, — сказав міністр.

Зі слів глави української дипломатії, цей крок сприятиме енергетичній безпеці України, енергетичній безпеці Європи загалом, і в тому числі Литви.

“З радянських часів, Українська електромережа є єдиною частиною мережі, яка включає Білорусь та Росію. Але ми хочемо відрізатись від цієї мережі і зробити українську електромережу інтегрованою частиною європейської мережі. Ми плануємо це зробити до кінця 2023 року. Після цього, будь-які перетікання електроенергії з Білорусі стануть фізично неможливими. Ми в жодному разі не хочемо завдавати шкоди енергетичній або екологічній безпеці Литви”, — пояснив Кулеба.

Як повідомляв УНН, Литва ще минулого року висловлювала стурбованість можливим відновленням імпорту в Україну електроенергії з Білорусії та РФ.

Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі був заборонений 8 квітня 2020 року постановою НКРЕКП. Це пояснювали проблемами балансування енергосистеми України та обмеженням внутрішньої генерації. Рішення стало можливим після ухвалення Верховною Радою закону “Про ринок електричної енергії”.

З 1 січня, після дев’ятимісячної заборони, імпорт дозволили відновити.

Водночас, 14 грудня 2020 року в Раді зареєстрований законопроект № 4493 про внесення змін до закону про ринок електроенергії щодо продовження до 31 грудня 2021 року повноважень Нацкомісії з обмеження імпорту.

Проектом передбачається подовжити право регулятора:

— тимчасово, до 31 грудня 2021 року, обмежувати доступну пропускну спроможність, що розподіляється на добових та місячних аукціонах, у частині міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства (у тому числі РФ, Білорусь);

— анулювати результати річного аукціону, на якому розподілено пропускну спроможність на 2020 та 2021 роки у частині міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства. У такому разі здійснюється відшкодування коштів, сплачених за розподілену пропускну спроможність.