Кінець серпня виявився не дуже вдалим для Федерації Плавання України. Адже окрім інформації про визначні досягнення наших спортсменів на міжнародній арені, 27 серпня вся українська спортивна спільнота мала змогу ознайомитися на офіційному сайті Федерації плавання з результатами аналізів, що були проведені Національним антидопінговим центром на основі біологічних проб, які були відібрані ще 14 квітня 2018 року в м. Харкові у учасників чемпіонату України з плавання.
На превеликий жаль, три проби виявилися позитивними. Це означає, що українські спортсмени, імовірніше за все не без відома своїх тренерів, зловживають допінг препаратами, які заборонені у всьому світі.
Цікавий момент – одразу два спортсмени , у яких був виявлений заборонений препарат, - виявилися підопічними одного й того ж тренера Галини Ємельяненко. Іванов Олексій та Крутоголова Юлія до виявлення у них мельдонію входили в основний склад Національної збірної України з плавання. Саме вони повинні були представляти інтереси України на міжнародних змаганнях. Обурює той факт, що вони могли стати причиною дискваліфікації України як країни, спортсмени якої не дотримуються правил та стандартів, прийнятих міжнародною спортивною спільнотою.
Хто винен у такому абсурдному становищі – спортсмени чи тренери?
Ось головне питання що хвилює зараз колег! Чи міг тренер своєчасно проконтролювати, донести інформацію щодо неприпустимості подібних кроків, чи взагалі запобігти вживанню своїми підопічними заборонених препаратів?
Думка з цього приводу співпадає з висновками більшості колег – тренер, Галина Ємельяненко не повинна і просто морально не може надалі займатися тренерською і виховною діяльністю. Їй не місце на бортику басейну, де тренується і виховується гордість України, спортсмени, на яких покладає надії наша Держава, які вболівають за розвиток спорту на теренах незалежної України.
Зерніть увагу і на те, що за роки незалежності України, плавання, як спортивна дисципліна, жодного разу не була такою близькою до такого приниження, як зараз.
За свою тренерську кар’єру Галина Ємельяненко фактично не змогла виховати спортсменів, які б досягли значимих спортивних результатів. І як виявилося, вона не несе жодної відповідальності за юнаків та дівчат, які намагаються піднятися на вершину спортивного Олімпу. Навпаки, вона в дуже не простий час для своїх підопічних одразу почала намагатися відбілювати своє ім’я, розуміючи до чого можуть призвести наслідки, та взялася стверджувати в своїх коментарях, що це самі спортсмени «призначили собі препарати і прийняли рішення щодо експериментів з їх вживанням». Таке ствердження вважаємо за верх непрофесіоналізму. Мабуть такому тренеру взагалі не місце в українському спорті.
По суті, саме з її вині перспективні спортсмени були дискваліфіковані на значний термін – аж до липня 2022 року. Їх позбавили залікових очок, медалей та призів. Їх репутація в спорті практично знищена, бо відтепер кожен спортсмен і фахівець з антидопінгу буде підозріло відноситися до Олексія Іванова та Юлії Крутоголової. Вони протягом багатьох років тренувалися, щоб досягти теперішніх успіхів, вперто і самовіддано йшли до своєї мрії – представляти інтереси України на міжнародній арені, - додати в її скарбничку переможні нагороди. Тепер їх кар’єрний зріст практично неможливий, щонайменше до тих пір, поки не буде знята дискваліфікація.
Нагадаємо, що за офіційною інформацією, що розміщена на сайті Федерації плавання України, три проби виявили наявність заборонених субстанцій в організмах спортсменів.
Національний антидопінговий центр (НАДЦ) здійснив комплекс процедурних дій щодо виявлення усіх обставин порушення антидопінгового законодавства та прийняв наступні рішення:
- Заборонити Крутоголовій Юлії (спортсменка) брати участь у спортивній діяльності з 17 липня 2018 року по 16 липня 2022 року. Анулювати усі результати спортсменки з дати забору проби 13 квітня 2018 року до 17 липня 2018 року з позбавленням медалей, призів та залікових очок.
- Заборонити Іванову Олексію (спортсмен) брати участь у спортивній діяльності з 18 липня 2018 року по 17 липня 2022 року. Анулювати усі результати спортсмена з дати забору проби 12 квітня 2018 року до 18 липня 2018 року з позбавленням медалей, призів та залікових очок.
- Заборонити Кудако Тетяні (спортсменка) брати участь у спортивній діяльності з 28 липня 2018 року по 27 липня 2022 року. Анулювати усі результати спортсменки з дати забору проби 12 квітня 2018 року до 28 липня 2018 року з позбавленням медалей, призів та залікових очок.
Інформація про вказані вище порушення та санкції направлена до відома Міжнародної федерації плавання (FINA) та Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA).
Дивує і те, що а ні Олексій, а ні Юлія поки що не намагаються ніяким чином оскаржувати результати аналізів, незважаючи на те, що вони понесли найсуворіше покарання. Таке відношення спортсменів до своєї участі, ймовірно, - результат цілеспрямованих дій з боку тренера, Галини Ємельяненко. Якщо вона звинувачує своїх вихованців у такому становищі, то можливий навіть факт залякування спортсменів з її боку. В результаті чого, спортсмени не намагаються врятувати ситуацію, а за мовчазної згоди фактично готові втратити 4 роки свого найкращого та найперспективнішого періоду спортивного життя.
Треба не зволікати зі звільненням тренера з усіх займаних посад і негайно відсторонити від виховання спортсменів. Чим більше часу Галина Ємельяненко проводить зі своїми вихованцями, тим більшу шкоди вона може наносити їх репутації. Тобто, це не та людина, якій можна довірити долю молодих спортсменів, це не той тренер, вихованці якого можуть представлять інтереси країни на міжнародній арені. Замість того, щоб сприяти розкриттю потенціалу одарованого юнака чи дівчини, Галина Ємельяненко знищує всі їх надії на щасливе та успішне спортивне майбутнє.
Прихильники Галини Ємельяненко можуть звинувачувати будь кого в некоректних висловах по відношенні до неї, в тому, що хтось несправедливо відноситься до неї, як до тренера, намагаючись навіть перевести дискусію у площину зведення особистих рахунків. Не виключаємо, що будуть виникати і думки, щодо якоїсь упередженості. Але тут не треба забувати про те, що проби відбирались у більш ніж двадцятьох спортсменів, які тренуються у різних спеціалістів, а не тільки у Ємельяненко. І чомусь тільки її спортсмени стали «героями» передових спортивних видань України, чомусь тільки вони фактично зганьбилися в українському плаванні, дивом уникнувши міжнародної ізоляції і дискваліфікації.
Дії Ємельяненко – це фактично злочин проти українського плавання, українського спорту і громадськості України. Вона не змогла виконати покладених на неї обов’язків. Так чому вона має займати посади чи носити почесні звання, яким не відповідає? Не виключено, що залишивши все так як є в українському плаванні інші спортсмени , з якими працює Ємельяненко, наражаються на небезпеку. Не виключено, що і у них в найближчому майбутньому можуть бути виявлені заборонені медичні препарати, а тренер знову вийде сухим з цієї дуже каламутної води.
Мабуть, найдоцільнішим в цій ситуації є звільнення і фактична дискваліфікація і самого тренера Ємельяненко від займаних посад, та позбавлення звань, звільнивши тим самим місце для талановитих тренерів, які знають як ефективно тренувати плавців, як досягати значних результатів не за рахунок прийому заборонених препаратів, а за рахунок цілеспрямованої і кропіткої роботи.
Сподіваюсь, що спортивна спільнота має єдину думки і єдине бачення відносно таких непрофесійних дій, та такої поведінки відносно такого безвідповідального ставлення як до вихованців, іміджу плавання, спорту та фактично до формування іміджу нашої Держави на міжнародній арені.
Сергій Чернов
незалежний експерт і спортивний оглядач