Коронавірус зберігається в тканинах статевого члена довгий час після зараження та може стати причиною розвитку еректильної дисфункції.
Вчені з США з'ясували, що COVID-19 може спричинити еректильну дисфункцію, так як зберігається в тканинах статевого члена після одужання. Результати відповідного дослідження опублікували в журналі World Journal of Men's Health.
Як відомо, одним з наслідків коронавірусу є дисфункція ендотелію (пласт плоских клітин, що вистилає внутрішню поверхню судин і серцевих порожнин). Стан характеризується порушенням слизової оболонки дрібних кровоносних судин, внаслідок чого в тканини не може нормально постачатися кров.
"Наше дослідження показує, що COVID-19 може викликати широко поширену дисфункцію ендотелію в системах органів за межами легенів і нирок. Вірус може проникати в ендотеліальні клітини і впливати на багато органів, зокрема статевий член", - заявила керівник дослідження доктор Ранджита Рамасамі з Медичної школи Університету Маямі.
Так, у пілотному дослідженні фахівці виявили, що після хвороби деякі чоловіки мали проблеми з потенцією, хоча раніше не скаржилися на це.
Потім були зібрані зразки тканин статевого члена у двох чоловіків, які перехворіли шість і вісім місяців тому і які поскаржилися на еректильну дисфункцію.
Один з чоловіків під час хвороби потрапив у лікарню, а в іншого були лише легкі симптоми.
Для порівняння автори дослідження зібрали тканини ще у двох чоловіків, які не були інфіковані COVID-19, і проаналізували всі проби на наявність вірусу і проблеми із судинами.
Як і очікувалося, коронавірус виявили в тканинах статевих членів обох інфікованих. Також були всі ознаки порушення ендотелію.
У здорових чоловіків з контрольної групи не було ні того, ні іншого.
Таким чином, дослідження вперше продемонструвало присутність COVID-19 в тканинах статевого члена, коли минуло багато часу після первинного зараження. Також вчені припустили, що широко поширені порушення ендотелію через коронавірус можуть привести до еректильної дисфункції.
На думку авторів, результати, які вони отримали, а також дані інших досліджень можуть свідчити про потенційну можливість передачі COVID-19 статевим шляхом.