Убит президент Гаїті Жовенель Моїз

На острові Гаїті відбулося повалення влади, цього разу - шляхом вбивства президента групою невідомих осіб. Що передувало нападу на главу держави, чому уряд не бореться з озброєними вуличними бандами, а президент країни незаконно перебуває на своїй посаді?

Замах на президента

У середу, в ніч з 6 на 7 липня, в своїй резиденції в Порт-о-Пренсі був убитий президент Гаїті Жовенель Моїз. В результаті нападу постраждала і дружина президента Мартіна Моїз, яка, як повідомляють деякі джерела, померла в лікарні від отриманих ран. У свою чергу посольство Гаїті в Домініканській Республіці спростувало інформацію про її смерті.

«Президент був убитий у себе вдома іноземцями, які говорили англійською та іспанською мовами. Вони напали на резиденцію президента республіки », - заявив Жозеф (офіційні мови Гаїті - креольський і французька). Крім цього, політик закликав населення до спокою і сказав, що армія і поліція забезпечать порядок в країні.

«Президент був убитий у себе вдома іноземцямі, Які говорили англійською та іспанською мовами. Оні напали на резіденцію президента республіки », - заявивши Жозеф (офіційні мови Гаїті - креольський и французька).

Кроме цього, політик призвал населення до Спок и сказавши, что армія и поліція забезпечать порядок в стране.

The Washington Post повідомляє, що нападники стріляли з великокаліберного кулемета. Однак член правління Гаїтянського центру соціально-економічної політики в Порт-о-Пренс Ральф Чеврі сказав, що ніколи не чув про таку зброю на Гаїті.

Чеврі заявив, що сусіди чули нападників, які говорять по-іспанськи. «В аудіозаписах, імовірно зроблених під час нападу, що не вдалося підтвердити The Washington Post, принаймні одна людина з американським акцентом говорить по-англійськи, стверджуючи, що він з Управління по боротьбі з наркотиками США», - пише The Washington Post.

Економічна криза і ворогуючі банди

Однак France 24 повідомляє, що обставини замаху поки «досить розмиті», а саме вбивство не дивно на тлі постійних зіткнень збройних банд і бідності населення. Повідомляється, що з початку червня рух між південною частиною країни і столицею паралізовано через сутички ворогуючих банд, а тисячі жителів району Мартіссан змушені були втекти з свого будинку.

Раніше, 30 червня, в результаті перестрілки в Порт-о-Пренсі, столиці Гаїті, загинули 15 осіб, серед яких журналіст Дієго Шарль і політична активістка з опозиційними поглядами Антуанетта Дюклер.

«Політично розділений і зіткнувся з глибокою гуманітарною кризою і дефіцитом продовольства Гаїті, де населення становить 11 мільйонів чоловік, може таким чином почати нову фазу нестабільності», - пише Boursorama. Країна, Порт-о-Пренс зокрема, постійно стикається з насильством, озброєні банди ведуть бої один з одним і з поліцією за контроль на вулиці.

 

Злидні і голод на Гаїті ростуть, а уряд країни збагачується, котрі дають своєму населенню навіть елементарних послуг. «Після руйнівного землетрусу 11 років тому країна не відновилася, а багато хто говорить, що її становище погіршилося, незважаючи на мільярди доларів допомоги на відновлення», - пише The New York Times.

The Washington Post повідомляє, що 14 700 жителям Порт-о-Пренса довелося покинути свої будинки через нещодавній сплеск насильства. У країні зростає рівень насильства з боку банд, прискорюється інфляція, а 60% населення заробляє менше 2 доларів в день.

Президент Гаїті: від бананів - до диктатури

Жовенель Моїз був обраний президентом в 2016 році, а приступив до своїх обов'язків 7 лютого 2017 року. LCI повідомляє, що до виборів він не мав ніякого політичного досвіду і був розкритикований цивільним населенням. Видання L'Express пише, що Моїз був активний в сфері бізнесу, зокрема експлуатації бананових плантацій, і на момент обрання був маловідомий своїм співвітчизникам.

Президент не раз був звинувачений в бездіяльності стосовно бандитизму і економічної кризи. У зв'язку з переходом країни до повної анархії Рада Безпеки ООН, США і Європа закликали до проведення вільних і прозорих парламентських і президентських виборів до кінця 2021 року.

Однак у понеділок президент призначив нового прем'єр-міністра Аріеля Анрі - хірурга, якому пішов восьмий десяток - в той час, як попередній глава уряду Клод Жозеф не пробилися на своєму посту і трьох місяців. BFM TV повідомляє, що більшість політичних партій не прийняли кандидатуру Анрі на пост прем'єр-міністра і вимагали відставки президента.

«Це повна темрява, в яку занурюється країна. Прем'єр-міністра немає. Клод Жозеф тимчасово виконує обов'язки. Аріель Анрі ще не вступив на посаду. Згідно з конституцією Гаїті, голова Касаційного суду повинен перейняти владу в разі відсутності президента, але недавно він помер від Covid-19 », - повідомляє журналістка Agence France Presse.

Раніше президент заявляв про своє бажання провести референдум, присвячений питанню конституційної реформи, яка спрямована на зміцнення виконавчої влади. Однак опозиція і навіть частина президентського табору була проти референдуму, оскільки процедура йшла врозріз з положеннями Конституції. Крім того, в двох проектах реформ, представлених раніше, пропонувалося скасувати Сенат і дозволити президенту обиратися на другий термін.

Термін повноважень Моїз завершився в лютому 2021 року на що неодноразово звертали увагу опозиційні політики, проте президент залишився на своєму посту і став готуватися до референдуму, який спочатку планувався на 27 червня, але був перенесений на 26 вересня.

Boursorama повідомляє, що в 2017 році опозиція звинуватила президента в бажанні встановити диктатуру, продовживши термін своїх повноважень, стаючи на авторитарний шлях правління. Однак тоді президент Гаїті відкинув всі звинувачення.

Коментарі політиків
 

Колишній посол Франції на Гаїті Дідьє Ле Брет сказав, що Моїз увійшов в численний список глав держав і урядів, які були повалені або вбиті з моменту набуття Гаїті незалежності. У 1987 році кандидат в президенти Ів Волель був убитий в столиці біля будівлі поліцейської штабу. Шість років по тому був убитий міністр юстиції Гі Малар.

«Ми шкодуємо і засуджуємо вбивство президента Гаїті Жовенеля Моїз і першої леді Мартіни Моїз. Це злочин суперечить демократичному порядку на Гаїті і в регіоні. Наші співчуття родичам і народу Гаїті », - прокоментував у своєму Twitter президент Домініканської Республіки Луїс Абінадер. Крім того, він віддав розпорядження закрити кордон між країнами.

 

«Я вражений і засмучений смертю президента Моїз. Ми висловлюємо співчуття його родині та народу Гаїті. Це огидний вчинок, і я закликаю до спокою в даний час », - пише в своєму Twitter прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон.

У Білому домі напад назвали жахливим і трагічним, додавши, що інформацію про те, що сталося ще збирають і аналізують. «Президент США Джо Байден пізніше буде проінформований його командою з питань національної безпеки», - заявила прес-секретар Джен Дженніфер Псакі.

Сам Байден теж виступив з коментарем щодо інциденту.

«Сполучені Штати висловлюють співчуття народу Гаїті, ми готові надати допомогу, оскільки продовжуємо працювати в ім'я безпеки Гаїті», - заявив Байден.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттерів також засудив вбивство, а офіційний представник ООН Стефан Дюжаррік підкреслив, що винних повинні притягнути до відповідальності. Крім того, Рада Безпеки ООН призначив екстрене закрите засідання по Гаїті.