Українським законодавством встановлено, що 8 травня - День пам'яті і примирення, 9 травня - День перемоги над нацизмом.
У суботу, 8 травня, в Україні й у світі відзначається День пам'яті і примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни.
Пам'ятний день 8 травня, у річницю капітуляції нацистської Німеччини, в Україні встановлений указом президента від 24 березня 2015 року. Таким чином, Україна почала нову традицію проведення 8 та 9 травня в європейському дусі пам'яті і примирення.
Відповідно до указу, метою святкування є гідне вшанування подвигу українського народу, його видатного внеску в перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні і висловлення поваги всім борцям проти нацизму.
Друга світова війна стала найкривавішою і найжорстокішою в історії людства. Цей день присвячений пам'яті понад 80 млн осіб, чиє життя було обірване насильством світового масштабу.
Як відомо, 7 травня 1945 року було підписано Акт про військову капітуляцію Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. З цієї нагоди в цей день у багатьох містах Європи і США були проведені багатолюдні святкування. Однак, на вимогу Кремля, 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом (00:43 9 травня за московським), в передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. За своєю суттю він підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше в Реймсі, і підтвердив час припинення вогню - 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).
У листопаді 2004 року рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 8 і 9 травня були оголошені Днями пам'яті і примирення. У резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один або обидва ці дні - 8 і 9 травня - як День пам'яті всіх жертв Другої світової війни.
Асамблея також наголосила, що ця історична подія підготувала умову для створення Організації Об'єднаних Націй, покликаної позбавити прийдешні покоління від лих війни і закликала держави-члени ООН об'єднати зусилля в боротьбі з новими викликами і загрозами і зробити все можливе, для врегулювання всіх суперечок мирними засобами відповідно до Статуту ООН і таким чином, щоб не піддавати подальшій загрозі міжнародний мир і безпеку. Також 9 травня вважається Днем народження Європейського Союзу.