Радіо Свобода назвало кількох росіян, пов'язаних з Кремлем, що нині працюють в Організації з безпеки і співробітництва у Європі.
Посади в керівних органах Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) обіймають кілька осіб, що пов'язані з Кремлем. Москва, ймовірно, використовувала цих людей для збирання інформації та впливу на роботу організації в інтересах Росії. Про це йдеться в розслідуванні видання Радіо Свобода.
Зокрема, мовиться про:
- старшого стратегічного радника секретаріату ОБСЄ Антона Вушкарника – колишнього працівника посольства РФ у Вашингтоні;
- співробітницю міжнародного секретаріату Парламентської асамблеї ОБСЄ Дар’ю Боярську – колишню співробітницю МЗС РФ і перекладачку Путіна;
- колишню співробітниця Генерального секретаріату ОБСЄ Салтанат Сакембаєву - дружину заступника глави МЗС РФ Андрія Руденка, що раніше теж був представником Росії в ОБСЄ.
Журналісти вважають, що ці росіяни мали доступ до чутливої інформації та великого масиву матеріалів для службового користування. Зокрема, у Сакембаєвої був доступ до інформації про діяльність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та Тристоронньої контактної групи з представників України та Росії, де ОБСЄ виступала посередником у діалозі.
Сакембаєва також була присутня на засіданнях, присвячених іншим конфліктам за участі Росії – у Молдові, Грузії та на Кавказі, входила до офіційних делегацій, відвідувала засідання ради міністрів країн-членів ОБСЄ.
Сакембаєва зберігала свою посаду в секретаріаті ОБСЄ після загострення ситуації між Україною і Росією – керівництво не побачило у цьому проблеми. Зокрема, вона працювала в секретаріаті до липня 2022 року.
ЗМІ зазначає, що на думку дипломатичних джерел Сакембаєва ділилася з чоловіком інформацією, яка могла його цікавити.
Антона Вушкарника деякі колеги називають "полковником", натякаючи на його зв’язок зі спецслужбами. ЗМІ повідомило, що має коментар від джерела із Вашингтона, що американська розвідка цікавилася Вушкарником "не просто як пересічним співробітником посольства".
Свою посаду в Групі експертів зі стратегічних питань (SPSU) він отримав у 2017 році – його кандидатуру запропонувало МЗС РФ, коли цю групу створювали; відомство також оплачує його роботу.
Боярська почала працювати в ОБСЄ у лютому 2021 року, а з вересня 2021 року стала головою віденського бюро зв'язків ПА ОБСЄ. Вона відповідає за російськомовну версію сайту міжнародного секретаріату. Видання зазначає, що фіксувалися випадки, коли в російськомовних перекладах уникали згадок Росії в контексті війни в Україні.
Дипломатичні джерела наголошують, що її не можна назвати звичайною росіянкою, оскільки "як перекладачка Путіна, вона проходила перевірки російськими службами безпеки, що... часто діють у манері КДБ".
Після виходу розслідування трьох німецьких ЗМІ, де згадувалася і робота Боярської в ОБСЄ, назву її посади на сайті ПА ОБСЄ змінили на "старший радник", вона більше не вказана як голова віденського бюро зі зв'язків.
Офіс генерального секретаря ОБСЄ надіслав "Радіо Свобода" коментар, що усі посадові особи організації, "незалежно від їхньої національності чи типу контракту, зобов’язані представляти виключно інтереси ОБСЄ та підпорядковуватися Кодексу поведінки працівників організації, який є у відкритому доступі".