Наслідки глобальної зміни клімату все частіше призводять до небачених раніше природних катаклізмів.


Практично щорічно і повсюдно фіксуються температурні рекорди, урагани рекордної сили обрушуються на атлантичне узбережжя США. Страждають і фермери. Слідом за неврожаєм какао-бобів в Африці така ж доля спіткала апельсинові плантації в Бразилії, яка є основним світовим експортером цих фруктів.

Вплив погоди


Природні катаклізми, що накрили Флориду 2022 року (ураган, після якого послідувало різке похолодання), призвели до загибелі апельсинових гаїв на чималій площі. Оскільки цей регіон вважається другим у світі за обсягами вирощування цих фруктів, неврожай призвів до стрімкого зростання ф'ючерсів на апельсиновий сік.

Навесні 2024 року ціни також почали зростати на тлі невтішних прогнозів щодо майбутнього врожаю апельсинів у Бразилії. У травні поточного року вартість концентрованого соку на нью-йоркській біржі Intercontinental Exchange зросла в річному обчисленні майже вдвічі, досягнувши позначки $9.9 за фунт. Кес Кулс, який очолює Міжнародну асоціацію соків, вважає, що це криза галузі. За його словами, раніше траплялися і урагани, і заморозки, але такого обвалу цін ніколи не було. Він вважає, що дефіцит апельсинів спровокує ще гіршу динаміку, що призведе до найсильніших структурних змін на ринку апельсинового соку.

В Україні поки що це не надто помітно, але інфляційні процеси, що мають дещо іншу природу, стосуються і ніші фруктових соків. Тож якщо ви хочете купити сік просто зараз, це не буде ударом по гаманцю, але в майбутньому ситуація може змінитися докорінно.

 Image

Реакція виробників


Рік від року врожай апельсинів як за обсягами, так і за смаковими якостями може сильно відрізнятися. Виробники компенсують ці негативні фактори, додаючи до свіжого соку заморожений, зберігати який можна не довше 2 років. Але оскільки дефіцит апельсинів триває третій рік поспіль, навіть така можливість вичерпує себе. Кулс вважає, що кризи можна уникнути, додаючи сік мандаринів: мандаринові дерева вважаються більш стійкими до кліматичних змін, вони більш поширені, а їхні плантації диверсифіковані набагато краще.

Потрібно зазначити, що виробники вже експериментують зі складом. Японія до 90% соку імпортує з Бразилії. Нинішній неврожай, доповнений ослабленням ієни, спровокував зростання цін на імпорт. Місцевий бренд Seven & Holdings, під управлінням якого перебуває мережа супермаркетів 7-Eleven, частково вирішує проблему за допомогою постачань мандаринів, вирощених місцевими виробниками. Бразилія не в змозі покрити дефіцит, оскільки нинішнього року неврожай призвів до скорочення виробництва приблизно на чверть - до 230 мільйонів ящиків апельсинів.

У вітчизняних супермаркетах мандарини популярніші за апельсини, але що стосується соків, великий вибір яких доступний у магазині МАУДАУ, ситуація прямо протилежна. Тож не виключено, що українцям доведеться змінювати свої смакові звички.

Читайте також: