Кримінальне провадження об'єднує в собі 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту і налічує 1878 томів зібраних матеріалів.

Правоохоронці завершили розслідування масштабної справи стосовно колишнього президента України Віктора Януковича та тодішнього силового блоку країни за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 18-20 лютого 2014 року. Обвинувальний акт скеровано до суду, повідомило Державне бюро розслідувань  у середу, 4 жовтня.

У вчиненні тяжких злочинів обвинувачуються члени злочинної групи – колишні високопосадовці:

  • президент України;
  • міністр внутрішніх справ України;
  • заступник міністра внутрішніх справ України;
  • голова СБУ;
  • перший заступник голови СБУ – керівник Антитерористичного центру;
  • міністр оборони України;
  • начальник Головного управління – командувач внутрішніх військ МВС України;
  • в.о. начальника ГУ МВС України в м. Києві;
  • заступник начальника ГУ МВС України – начальник міліції громадської безпеки;
  • командир ПМОП Беркут при ГУ МВС України в м. Києві.

Встановлено, що фігуранти справи 18-20 лютого 2014 року віддавали накази та ухвалювали відповідні рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів без відповідних на те підстав та з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі столиці й припинення акцій протесту. Це було зроблено з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав.

Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом "антитерористичної операції", а вранці 20 лютого наказали розстрілювати мітингувальників. Це робилося з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав.

 

"Такі дії колишнього президента та екскерівників правоохоронних органів призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту в центральній частині Києва, в тому числі до смерті 67 цивільних осіб. Всього постраждали 887 осіб та 132 правоохоронці. Завдано майнових збитків на суму понад 16 млн грн", – йдеться в повідомленні.

 

Для уникнення відповідальності колишні посадовці втекли з України. Тому досудове розслідування здійснювали за спеціальною процедурою, а слідчий суддя щодо них обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Загалом кримінальне провадження об'єднує в собі 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту і налічує 1878 томів зібраних матеріалів.

 

"Колишні президент та керівники силового блоку обвинувачуються в організації вчинення з 18 по 20 лютого 2014 року у складі злочинної групи незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, перевищення працівниками правоохоронних органів влади та службових повноважень, умисних вбивств та закінчених замахів на вбивства, заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень, а також організації терористичного акту", – повідомили у ДБР.

 

Досудове розслідування також встановило, що колишні очільник СБУ та командувач внутрішніх військ МВС України після розпаду СРСР проходили військову службу у збройних силах Російської Федерації. Вони набули російського громадянства, отримали допуск та доступ до військової та державної таємниці РФ, склали присягу на вірність її народові та перебували на всіх видах забезпечення у збройних силах. Віддаючи накази на застосування насильства щодо мітингувальників, вони діяли в інтересах Росії, якій складали присягу.

 

"Зважаючи на те, що частина обвинувачених переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, останніх буде взято під варту і передано суду одразу після звільнення цих територій Збройними силами України", – зазначили в ДБР.

 

Фігурантам справи загрожує довічне позбавлення волі.

Читайте також:
Янукович готовий взяти участь у суді щодо втрати Криму
Суд отменил решение об аресте Януковича
Порошенко допрашивают в суде по делу о сдаче Крыма
Порошенко допрашивают в суде по делу о сдаче Крыма
Януковича повесткой вызвали в суд Киева по делу о госизмене
Янукович возвращается: адвокат разъяснил ситуацию с экс-президентом
В ГПУ отреагировали на планы Януковича вернуться в Украину