Очільник Кабміну запропонував Польщі "План взаєморозуміння" з п’яти кроків, який покликаний розблокувати кордон.

Урядова делегація України на чолі з прем'єром Денисом Шмигалем так і не зустрілась з польськими урядовцями на спільному кордоні для вирішення проблем блокування перевезень. Представники Польщі не прибули на цю зустріч, повідомив Шмигаль у Telegram в п’ятницю, 23 лютого.

За його слвами, українська делегація прибула до кордону після пропозиції Володимира Зеленського Польщі знайти компроміс стосовно блокади кордону.

Українську сторону представляли віцепрем'єри Ольга Стефанішина і Олександр Кубраков, очільники МВС та Мінагрополітики, заступники голів МЗС, Мінінфраструктури, Мінекономіки та очільники Державної прикордонної та митної служб.

"Але, на жаль, така зустріч з польськими урядовцями сьогодні не відбулась", – констатував Шмигаль.

Трохи пізніше він запропонував Польщі "План взаєморозуміння" з п’яти кроків, який покликаний розблокувати кордон на тлі протестів польських фермерів.

За словами Шмигаля, перший передбачає згоду України на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо українського аграрного експорту – зокрема на м’ясо птиці, яйця та цукор.

По-друге, повідомив прем’єр, Україна попросить ЄС негайно провести скринінг законодавства, пов’язаного з аграрною політикою та транспортом – "аби раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції".

"Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн", – наголосив Шмигаль.

Третій крок плану передбачає, що уряди двох країн ухвалять спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС, який зростає під час війни.

Додатково Україна пропонує Єврокомісії додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, а також запуск спільного контролю на кордоні України та країн ЄС.

По-четверте, сказав Шмигаль, пропонується створити "Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія" під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії, "аби оперативно вирішувати всі непорозуміння".

П’ятий крок передбачає, що Польща слідом за розблокуванням руху боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів поширить відповідні заходи на критично необхідне Україні пальне.

"Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня – дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску", – резюмував прем’єр.

Як відомо, 21 лютого президент України Володимир Зеленський запропонував Польщі провести двосторонню зустріч на рівні урядів на кордоні у зв’язку з блокуванням польськими фермерами пунктів пропуску.

Проте польський прем'єр Дональд Туск відхилив запрошення Зеленського про зустріч на кордоні для вирішення ситуації, але запропонував термінове рішення щодо військових та гуманітарних вантажів, а урядові переговори – 28 лютого у Варшаві.