Зроблено дуже "потужний крок" до зустрічі на рівні прем’єр-міністра Угорщини і президента України, зазначив Андрій Єрмак.

Переговори делегацій Угорщини і України засвідчили взаємне прагнення двох країн організувати зустріч на найвищому рівні. Про це сказав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак на брифінгу за результатами переговорів з очільником МЗС Угорщини Петером Сіярто у понеділок, 29 січня.

"Сьогодні обидві сторони абсолютно чітко сказали, що є зацікавленість у проведенні зустрічі на рівні прем’єр-міністра Угорщини і президента України. Вважаю, що ми сьогодні зробили дуже потужний крок до цієї зустрічі. Безумовно, ми всі зацікавлені, щоб ця зустріч була успішною і відкрила нову сторінку у наших відносинах", – сказав він.

За словами Єрмака, конкретні дати не обговорювалися, але обидві сторони висловили зацікавленість, щоб зустріч відбулася якомога швидше і завершилася "конкретними результатами".

Очільник МЗС Дмитро Кулеба, який брав участь у переговорах, запевнив, що Україна налаштована на остаточне врегулювання суперечки з Угорщиною щодо прав нацменшин. Спеціальна комісія під егідою МЗС за 10 днів представить "конкретне розуміння" у цьому напрямку.

За його словами, Сіярто перерахував перелік питань, які з точки зору Угорщини потребують або роз'яснення, або уточнення, або додаткового вирішення на рівні підзаконних актів.

"Ми домовилися про одну просту річ. Ми попросили угорську сторону надати нам вичерпний перелік питань, які у неї є до питання захисту прав представників меншин, ми цей перелік отримали" – сказав Кулеба і додав, що списком займеться комісія.

У свою чергу Петер Сіярто заявив, що в Україні з 2017 року, "приймали такі закони, які зменшували права угорської нацменшини".

"В грудні парламент прийняв закон, який це зупинив. Але у нас прохання – може, це і занадто, і ви вважатимете що, я не ввічливий, – але ми просимо повернути угорській меншині усі ті права, які вона мала до 2015 року. Ми нічого більше не просимо", – запевнив він.

Сіярто уточнив, що загалом йдеться про 11 пунктів, серед яких відновлення статусу національної школи, можливість складати атестат зрілості угорською мовою та користуватися угорською у сфері суспільного життя.