У ніч на 4 березня 2022 року російська армія захопила Запорізьку АЕС, яка є найбільшою атомною електростанцією у Європі. Відтоді станція перебуває в окупації, але вона й надалі залишається з’єднаною з українською енергомережею.

Внаслідок продовження російської окупації ситуація на Запорізькій АЕС погіршується і після повернення під контроль України для її відновлення і перезапуску знадобляться роки. про це у понеділок, 17 червня, під час онлайн-засідання комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг сказав міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Галущенко зазначив, що мова йде, перш за все, про деградацію обладнання. 

"Друга проблема - у зв'язку з підривом Каховської дамби є питання, яким чином ми забезпечимо воду на станції, якщо теоретично ми її запустимо. Третя - вийшов термін експлуатації палива", - додав міністр.

"Умовно, якщо ми отримаємо станцію, скільки часу треба, щоб її привести в робочий стан і працювати шістьома блоками, оцінити дуже складно. Але, за сьогоднішніми оцінками, це не місяці. На жаль, це роки", - зазначив він. 

Росіяни окупували Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року. Відтоді там постійно перебуває особовий склад і військова техніка, яку загарбники зберігають у машинних залах і час від часу виводять на позиції для обстрілу територій Нікопольського району Дніпропетровської області.

На станції працює моніторингова місія МАГАТЕ, яка має стежити за тим, аби АЕС не використовували як військову базу, не атакували станцію та не вели вогонь з неї, а також не переривали зовнішні джерела електропостачання. Однак знеструмлення на АЕС відбуваються постійно.