Тестування продовжує залишатися пріоритетним засобом протидії пандемії COVID-19, оскільки багато країн реалізують широкомасштабні скринінгові програми з використанням антигенних тестів, намагаючись виявити безсимптомних осіб та розірвати ланцюги передачі.
Про те, яким чином антигенні тести використовують для уповільнення поширення SARS-CoV-2 пише technologynetworks.com, повідомляє УНН.
Так, тести на антиген використовуються для виявлення присутності білків, що існують на поверхні вірусу. Ці білки, або антигени, є молекулами, які викликають імунну відповідь організму та вироблення антитіл, які можуть боротися з вірусом. У пацієнта для цього беруть мазок із носогорла.
ПЛР-тести ж використовуються для виявлення генетичного матеріалу вірусу, а не білків. Для тесту на ПЛР той самий мазок зі зразком відправляється в лабораторію, де техніки використовують реагенти, лабораторне обладнання та трудомісткий процес перетворення РНК-вірусу в ДНК, яка копіюється для виготовлення мільйонів копій. Це дає можливість ідентифікувати вірусний організм.
Оскільки антигенні тести можна проводити масово, а результати тесту швидкі, то ними можна протестувати набагато більше людей, ніж лише за допомогою ПЛР.
За допомогою тестів на антиген можна тестувати великі групи людей прямо на робочих місцях або в навчальних закладах.
Недоліком швидких тестів на антиген є його низька чутливість у випадку з тестуванням безсимптомних носіїв. Тому, як писав раніше УНН, українські вчені розробили антигенні тести, які проводяться методом ІФА та чутливіші за експрес-тест на антиген щонайменше у 75 разів.
Саме їх лікарі наполегливо радять використовувати для тестування безсимптомних хворих або контактних.
Журналісти УНН підрахували, що минулого року ДП “Медзакупівлі” закупили експрес-тестів на антиген іноземних виробників майже на мільярд гривень. При цьому купуючи ІФА-тести на антиген українського виробництва, можна заощадити понад половину від витраченого торік — 580 млн грн. А це, наприклад, зарплата 64 444 лікарів або можливий ресурс для її підвищення.