Низьковуглеводна, середземноморська, вегетаріанська та інші види популярних дієт не показали серйозних переваг у порівнянні з простим скороченням калорій.

Вчені з Великої Британії та Нової Зеландії в рамках порівняльного дослідження виявили, що найважливіший фактор ефективності дієт для зниження ваги при діабеті другого типу – скорочення калорій. Їхні висновки були опубліковані в журналі Європейської асоціації з вивчення діабету Diabetologia.

Дослідники проаналізували 19 попередніх систематичних оглядів, складених на основі даних баз MEDLINE (Ovid), PubMed, Web of Science та Кокранівської бібліотеки до травня 2021 року.

В основу аналізу лягли дані ефективності дієт для схуднення та досягнення ремісії у хворих на діабет другого типу.

Зазначається, що крім генетичної схильності, початок діабету другого типу часто пов'язаний з надмірною вагою. Саме зниження ваги має вирішальне значення для лікування та ремісії цукрового діабету другого типу.

Достатня втрата ваги може видалити аномальний жир з печінки та підшлункової залози і відвернути захворювання.

Результати аналізу показали, що найбільше зниження ваги досягається за допомогою дієт з дуже низьким вмістом калорій, в яких замість висококалорійних натуральних продуктів використовують замінники.

Наприклад, при обмеженні до 830 кілокалорій на день протягом 12 тижнів з подальшим дотриманням дієти з відносно низьким вмістом жирів і високим вмістом вуглеводів, показники ремісії протягом року склали 46-61%.

Для порівняння, при низьковуглеводних дієтах показники ремісії набагато нижчі і становлять 4-19%.

Ще вищі показники при повній заміні звичних продуктів на низькокалорійні. При енергетичному рівні споживання 400-500 кілокалорій на день протягом 8-12 тижнів середнє зниження ваги у спостережуваних становило 6,6 кілограма.

Низькокалорійні дієти, які рекомендують обмежити енергетичне споживання 1000-1500 кілокалоріями на день, дозволили знизити вагу на 2,4 кілограми за 12-52 тижні.

Приблизно такою ж невисокою ефективністю, на думку авторів, мають знежирена, низьковуглеводна або середземноморська дієта.

Вчені вважають, що до стійкої втрати ваги призведе лише постійне перевищення витрачання калорій над їх споживанням, і для цього найкраще підходять низькокалорійні дієти, незалежно від того, яке співвідношення жирів і вуглеводів.