Кожні 600 осіб, які носять хірургічні маски в громадських місцях, запобігають у середньому одній смерті в рік.

З початку пандемії у світі було багато суперечок про ефективність і необхідність носіння масок.

Джейсон Ебелак, професор економіки Школи менеджменту Єльського університету, Лаура Х. Квонг, доцент кафедри екологічних наук у Школі громадської охорони здоров'я Берклі Каліфорнійського університету, і Стівен Льюбі, професор медицини відділення інфекційних хвороб Стенфордського університету провели одне з найбільших і найглибших досліджень, яке стосувалося носіння масок. У ньому взяли участь 340 тис. дорослих у 600 поселеннях Бангладеш і було протестовано безліч різних стратегій, які можна використовувати, щоб змусити людей носити маски.

 

Польове випробування

Дослідницька група вирішила приносити маски прямо людям додому і роздавати в людних місцях, таких як мечеті і ринки. Водночас людям надавали інформацію, чому носіння масок є важливим, і залучили до донесення цієї інформації релігійних і громадських лідерів громад.

Хоча не всі погоджувалися надіти маску, носіння масок збільшилося приблизно на 30% серед дорослих, яких заохочували до цього. Ця зміна призвела до зниження захворюваності на COVID-19 на 9%. У спільнотах, де дослідники просували використання хірургічних масок, випадки COVID-19 знизилися на 11%.

 

"У нашому дослідженні ми вимірювали ефект не універсального носіння маски, а ефект добровільної програми носіння масок. Це призвело до збільшення кількості осіб, що використовують маску, до 4 з 10, тоді як на початку це був кожен десятий - велике збільшення, але все ще далеке від досконалості. Якби всі носили маски, скорочення випадків COVID-19, швидше за все, було б значно більшим. Найбільше від цього виграли особи старше 50 років, особливо в громадах, де ми поширювали хірургічні маски. У цих спільнотах випадки захворювання знизилися на 23% серед осіб у ​​віці від 50 до 60 років і на 35% серед людей старше 60 років", - пишуть автори.

 

Маски вже стали частиною іміджу й реклами // EPA

 

Якість вирішує

 

За оцінками вчених, кожні 600 осіб, які носять хірургічні маски в громадських місцях, запобігають у середньому одній смерті в рік, з огляду на недавні показники смертності в США.

 

"Ми також протестували фільтрацію хірургічних масок, які носили, тримали в кишенях і сумочках і до 10 разів прали з милом. Ці маски, як і раніше, перешкоджали проходженню більшої кількості вірусних частинок, ніж звичайні тканинні маски. Маски із кращою фільтрацією чи посадкою, ніж хірургічні маски, такі як маски KF94 чи KN95, при правильному носінні можуть забезпечити ще надійніший захист, ніж хірургічні маски", - наголошується в дослідженні.

 

Суть у тому, що маски працюють, а маски вищої якості, швидше за все, краще запобігають COVID-19. Якщо у вас є можливість вибирати між тканиною та хірургічною маскою, вибирайте хірургічну. Але найкраща маска - це та, яку людина дійсно носитиме і носитиме правильно.