Протестувальники в Алма-Аті діяли на професійному рівні, серед них були організовані групи, зокрема снайпери, заявив перший заступник глави адміністрації президента Казахстану Даурен Абаєв в ефірі телеканалу “Хабар 24”, трансляція його виступу ведеться на YouTube, передає УНН.
Він стверджує, що мирний протест поступово очолили озброєні “бандити та терористи” з кийками та “коктейлями Молотова”.
“Бандити промишляли мародерством, а друга організована група бойовиків-терористів здійснювала точкові напади на магазини зброї, відбирала засоби зв’язку у поліцейських. Загарбники діяли професійно”, — розповів Абаєв.
За його словами, “загарбники” зробили кілька спроб вийти в прямий ефір на центральному телебаченні, двічі військовослужбовці прикордонних військ відбили напади на телевізійну вежу в Коктубі. “Терористи” також оперативно захопили будівлю аеропорту та кілька літаків, продовжив він. За словами чиновника, на всіх захоплених об’єктах були організовані блок-пости з барикадами, а на кожному поверсі в акиматах, що перейшли під контроль протестуючих, чергували “бойовики”, що контролюють входи і виходи.
“Мабуть, (протестуючими) використовувався власний зв’язок”, — розповів Абаєв. Він також повідомив, що вони пересувалися Алма-Ате найоптимальнішими маршрутами, а під час штурму будівлі департаменту поліції снайпери застосували “спеціальні гвинтівки”. Ними знищувалися камери відеоспостереження та засоби зв’язку, зазначив він.
“Головною метою були працівники органів правопорядку. Відомий як мінімум один випадок, коли обезголовили молодого курсанта”, — повідомив Абаєв, уточнивши, загинули 18 силовиків.
Він також закликав не плутати "миротворчі сили" ОДКБ із силами оперативного реагування, вказавши, що "миротворці" не беруть участь у бойових діях.
За словами Абаєва, “бойовою частиною операції із зачистки міста” 6 січня займалися співробітники підрозділів “Беркуту”, “Аристана та “Арлана”, а також військовослужбовці Міноборони країни. В результаті операції всі адміністративні будівлі в Алма-Ати “очищені від терористів, багато бойовиків” убито або затримано, підсумував він.
За словами Абаєва, влада розглядає різні версії щодо приналежності цих осіб до екстремістських організацій і шукає тих, хто ще не затриманий.
Тим часом кількість затриманих у країні перевищила поріг у 3000 осіб. У МВС республіки повідомляли, що під час “антитерористичної операції” вбили 26 “озброєних злочинців”.
Напередодні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що “терористичні банди” провели серйозну підготовку за кордоном і в Алмати одна з таких банд захопила п’ять літаків.
Він також провів 5 січня засідання контртерористичного штабу та звернувся до глав держав ОДКБ із проханням про допомогу у наведенні порядку в країні. Зокрема, 7 січня стало відомо, що президент Казахстану розпорядився продовжувати “контртерористичні акції” до “повного знищення бойовиків”.
Генерал-майор ВПС Казахстану Токтар Аубакіров на державному телеканалі “Хабар” закликав усіх членів ОДКБ (Організації Договору про колективну безпеку) запровадити війська до країни. За словами Аубакірова, ввести війська мають саме всі країни, що входять до ОДКБ, а не одна.
Як відомо, в ОДКБ входять Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.
5 січня президент Білорусі Олександр Лукашенко обговорив ситуацію в Казахстані з Володимиром Путіним та президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим.
Білоруський лідер заявив, що у постійному контакті перебувають лідери всіх країн ОДКБ.
6 січня Росія ввела “миротворців” до Казахстану. Того ж дня своїх “миротворців” ввела і Білорусь.