В Ірані не вщухають протести, які розпочалися 16 вересня внаслідок того, як іранка Махса Аміні впала в кому і померла після її арешту «поліцією моралі» за неправильне носіння хіджабу.

Про це повідомляють Reuters та Al Jazeera.

Президент Ірану Ібрагім Райсі заявив, що під час зіткнень загинула приблизно 41 людина. Протести спалахнули у більшості провінцій країни. Сотні людей також заарештували правоохоронці.

Глава держави у відповідь на дії демонстрантів заявив, що Іран має «рішуче розібратися з тими, хто виступає проти безпеки та спокою у країні».

Також іранська влада почала обмежувати доступ до інтернету в країні. Так, 22 вересня британська організація NetBlocks заявила, що в Ірані обмежили доступ до Instagram і WhatsApp. Згодом вона повідомила, що в Ірані за тиждень вже тричі переривався мобільний інтернет.

Активісти кажуть, що іранська влада вдалася до такого кроку, щоб світ не побачив насилля у країні під час протестів. У відповідь на це США навіть зробили виняток зі свого режиму санкцій щодо Ірану, дозволяючи надавати країні деякі інтернет-послуги. Також мільярдер Ілон Маск пообіцяв, що зробить доступною для іранців свою мережу супутникового інтернету Starlink.

Трохи контексту

Іранка Махса Аміні померла після того, як впала в кому. Перед тим її затримала «поліція моралі» через неправильне носіння хіджабу, пише Reuters.Поліція повідомила, що в Аміні стався серцевий напад після того, як її доставили у відділок для «виховання». Родичі іранки заперечують, що вона страждала через будь-яке захворювання серця.

Це викликало протести іранців у соцмережах та на вулицях 16 вересня. У мережі поширювалися відео, на яких протестувальники кричали «Смерть диктатору» — ішлося про верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Іранки почали публікувати відео, на яких зрізають волосся та палять хіджаби.

Відповідно до іранського закону шаріату (ісламського закону), запровадженого після революції 1979 року, жінки зобов’язані покривати волосся та носити довгий, вільний одяг, щоби приховати свою фігуру. Порушникам загрожує публічна догана, штраф або арешт. В Ірані все ще намагаються забезпечити дотримання цього закону.