Торік на кордоні України з Польщею щодобово накопичувалося від 1800 до 3200 вагонів, це створювало затори на маршруті.

Тимчасову заборону на залізничний транзит через територію України в Польщу ввели через скупчення вагонів на кордоні і застарілу інфраструктуру Польської залізниці. Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Укрзалізницю в понеділок, 21 січня.

"Оскільки Польська залізниця не йде на системне вирішення проблеми, з метою зменшення простою вагонів компанії на території Польщі було прийнято рішення запровадити тимчасову конвенцію на заборону залізничного транзиту Україною в Польщу", – йдеться у повідомленні.

В УЗ наголосили, що аби вирішити питання з відновлення транзиту залізницею через Україну в Польщу, потрібно, щоб були спільні дії з обох країн. Зокрема, треба вирішити дві проблеми: ситуативну – це скупчення вагонів і системну – застаріла інфраструктура й тарифна політика.

За даними Укрзалізниці, торік на кордоні з Польщею щодобово накопичувалося від 1800 до 3200 вагонів, це створювало затори на маршруті.

"Після переговорів залізничників двох країн, яких минулого року було проведено п'ять, ситуація тимчасово вирішується. Але через деякий час знову виникає проблема заторів із вагонів на кордоні, адже немає системного рішення", – запевняють в УЗ.

Також стверджується, що Польська залізниця не здійснює жодних інфраструктурних робіт з модернізації ділянки, і польський відрізок Грубешів – Держкордон загальною довжиною 1,5 км залишається неелектрифікованим і вузьким місцем маршруту.

"Тобто на кордоні знову накопичуватимуться вагони, і витрачатиметься час на заміну електровозів на тепловози", – пояснюють у прес-службі.

З метою усунути зазначені вузькі місця у логістиці між країнами Укрзалізниця почала електрифікацію 94 км колій на ділянці Ковель – Ізов – Держкордон, яка завершиться в цьому році. Це дозволить значно прискорити рух і збільшити вагу поїздів.

В УЗ зазначають, що неелектрифікована ділянка Ковель – Ізов – Держкордон – Грубешів є найслабшим місцем на транзитному маршруті до Польщі. Цією ділянкою щодоби польські залізничники замість 10 поїдів мали змогу пропускати 8-9, часом 7. Цих обсягів було недостатньо, щоб задовольнити попит на перевезення між Китаєм і Польщею, а також для експорту із країни. Крім того, польська сторона збудувала кілька залізничних терміналів, які можуть приймати набагато більше вантажів, ніж здатна пропустити інфраструктура.

Також Укрзалізниця чекає, що польська залізнична компанія ПКП ЛХС погодить зміни в оплаті за користування вагонами УЗ, вартість користування якими є значно нижчою за ринкові ціни. Нарахування здійснюється за умовами договору, який було підписано у 2019 році.

"АТ Укрзалізниця цінує багаторічне партнерство між залізничними адміністраціями двох країн і закликає польських колег почати модернізацію власної інфраструктури і повернутися до конструктивного діалогу, результатом якого має стати відновлення транзиту на фінансово вигідних умовах для обох країн", – резюмували в компанії.