Сьогодні одеський апеляційний суд скасував 7-річний обвинувальний вирок по Сергію Стерненко, який він отримав в лютому за розбій і викрадення людини.

Вирок скасували, хоча і визнали, що мав місце і кіднепінг, і тортури, його супроводжували.

В результаті Стерненко отримав три роки, які він, швидше за все, не відсидить: йому дали річну відстрочку. І якщо за рік він більше нікого не вихопить або не вб'є, то в'язниця скасовується.

Все це ще один приклад того, як влада поступається радикалам з вулиці і тиску західних посольств.

У чому звинувачували Стерненко

Сергію Стерненко і його спільнику Руслану Демчуку дали сім років 23 лютого. Приморський суд Одеси звинуватив обох у справі, яке тягнеться ще з 2015 року. Мова про викрадення, знущання і тортури щодо місцевого депутата Сергія Щербіча.

Фабулу цієї справи ми детально розписували в декількох матеріалах (зокрема, переказували обвинувальний акт прокуратури).

Коротенько справа йшла так. Стерненко, Демчук та ще кілька невідомих викликали Щербіча на зустріч. Далі вони заштовхали його в машину і, по дорозі били, привезли в якийсь підвал, де кілька годин знущалися: в тому числі тиснули пальці плоскогубцями, порвали ніздрю, стріляли над головою, шмагали по сідницях.

Всі побої відображені в судово-медичній експертизі. Викрадачі вимагали від Щербіча скласти депутатський мандат, оскільки, мовляв, він "сепаратист" і учасник антиМайдан.

Паралельно у чоловіка відібрали 300 гривень і сім-карти. Поліція пізніше провела обшук у Стерненко і знайшла у нього вдома пістолет з патронами.

Все це було відомо ще в 2015 році, але суд у цій справі активізувався лише в кінці 2020 року. І в лютому пішов вирок.

Причому базувався він на доказах, зібраних ще п'ять років тому. Це говорило про те, що справа навмисно спускали на гальмах чотири роки при Порошенко і майже два - при Зеленський.

Правда, вирок був по-своєму дивний.

Основний термін - сім років - Стерненко і Демчук отримали за статтею 187, частина друга (розбій, вчинений групою осіб). Ще три роки екс-главі "Правого сектора" в Одесі дали за знайдений у нього вдома пістолет. А ось за викрадення людини (стаття 146) йому нічого не дали, оскільки термін давності за нею минув. Але визнали винним і по ній.

Перше питання до цього вироку стосувався того, що в ньому не фігурувала стаття 127 - "Тортури", по якій йде від 5 до 10 років позбавлення волі. Хоча побої і каліцтва у потерпілого повністю підтверджувалися експертизою.

Друге питання було до розбою. Так, у Щербіча пропали 300 гривень і сім-карти. Але стверджувати, що саме заволодіння цим скромним майном та було мотивом Стерненко - явно некоректно. Депутата викрадали тому, що це був ідеологічний опонент (і сам Стерненко, як би підтверджуючи це, на суді кілька разів звинувачував Щербіча в "сепаратизмі").

Тобто вже тоді було побоювання, що основна стаття, за якою засудили Стерненко і Демчука, розвалиться в апеляції. Що і сталося.

Як звільнили Стерненко

В апеляції насамперед скасували статтю про розбій - 187-ю, частину другу, за яку обом обвинуваченим дали по сім років.

Головні аргументи суду звучали так:

- У Стерненко і Демчука не було мотиву заволодіння майном Щербіча. Більш того, після викрадення йому повернули телефон, який коштував дорожче нібито викрадених 300 гривень.

Чому "нібито" - суд теж пояснив. Апеляція не знайшла доказів, що у потерпілого взагалі були ці гроші. Мовляв, ніхто не може це підтвердити.

Головна ознака розбою - це насильство. Суд вирішив, що при викраденні Стерненко і Демчук сиділи на передньому сидінні автомобіля, а Щербіча ззаду утримували невідомі. Тому вони, мовляв, в насильстві проти депутата не замішані.

При цьому показання Щербіча говорили про зворотне: він розповідав, що Стерненко стріляв в нього з травматичного пістолета прямо в машині, щоб запобігти втечі. І це увійшло в обвинувальний акт.

Але, незважаючи на це, статтю "Розбій" апеляція зняла. Тобто семирічний термін для Стерненко і Демчука вже скасовувався.

Далі йшла стаття 146, частина друга - викрадення людини, вчинене групою осіб. Її судді затвердили з невеликими правками: з вердикту першої інстанції прибрали корисливі мотиви обвинувачених. А також згадка про те, що викрадали його небезпечним для життя способом.

Але це було неважливо, оскільки за цією статтею терміну для Стерненко і так не було: у неї закінчився термін давності.

Але все одно показово, що суд за підсумком визнав, що обидва радикала все-таки викрадали людини. Тепер це офіційна інформація.

Таким чином, покарання для Стерненко було тільки по третій статті - зберігання зброї.

По ній суд першої інстанції давав радикалу три роки. Але апеляція поставила під сумнів ряд експертиз слідства по пістолету, який знайшли вдома у Стерненко. І на ньому провина лише знайдений там же бойовий патрон. А далі, пославшись на те, що Сергій раніше був не судима, а також є громадським активістом, дали йому три роки з відстрочкою покарання на рік.

То же самое – и для Демчука. То есть оба сразу выходят на свободу. И в течение года, если кто-то из них совершит правонарушение, получает уже трехлетний срок. 

Что будет дальше со Стерненко

Приговор Апелляционного суда, конечно, суперскандальный.

Получается, что человека похитили, в него стреляли, избивали, всячески издевались. Это признано в обоих судах, где рассматривалось дело. Но двое главных подозреваемых в итоге получают разве что судимость. А в остальном – полную свободу действий. 

К слову, у Руслана Демчука судимость уже не первая. Но и ему вынесли максимально легкий приговор. Хотя судьи обязаны были учесть уголовное прошлое данного субъекта. 

Но что теперь ждет Стерненко?

Для него эта история пока не закончена. Впереди – суд по еще одному громкому делу: об убийстве жителя Черноморска Ивана Кузнецова. Обвинение считает, что убивал его Стерненко умышленно, а защита полагает - что в целях самообороны.

С одной стороны, нынешний "прогиб" судей и Банковой показывает, что и по делу об убийстве могут быть послабления. 

З іншого - судимість Стерненко може стати обтяжливою обставиною при винесенні вердикту. Як сьогодні її відсутність стало пом'якшувальною фактором (про що прямо заявляв суддя).

Також з цієї судимістю пов'язаний ще один важливий момент: радикал не зможе обиратися у владу або призначатися на держпосади (тут можна згадати, що раніше Зеленський пропонував Стерненко очолити одеську СБУ).

Ну і, нарешті, тепер Стерненко можна буде офіційно іменувати злочинцем, який в складі групи осіб викрадав і незаконно утримував тих, хто йому не подобається.

Невелика втіха для тих, хто чекав повноцінного правосуддя. Але досить вагомий аргумент для критики влади, яка, по суті, відпустила кіднеппера- "активіста".

Причому критика буде йти в тому числі від націоналістів: вони почнуть знущатися над владою: мовляв, Стерненко "дали судимість за один патрон".

"Ганьба владі"
"Телеграм"-канал "Політика Країни" проаналізував вердикт Стерненко:

"Озвучений вердикт суду по Сергію Стерненко, безумовно, велика ганьба для влади.

Після погрому Офісу президента, після постійних погроз на адресу Зеленського Стерненко фактично відпускають по справі, яка повинна була стати для влади показовим з точки зору того, хто взагалі в країні влада.

А за фактом стало очевидним ганьбою, про який на Банковій (судячи по ряду непрямих ознак) знали заздалегідь, а значить, і погодили.

Чому пішли на таку ганьбу?

Головна причина - вимога західних посольств, які останнім часом активно опікуються Стерненко.

У Зеленського зараз з багатьох питань "терки" з Заходом, а тому вирішили через Стерненко відносини не напружувати.

Друга причина - страх нових акцій радикалів, яких влада побоюється в будь-якому вигляді.

Чи допустять знову погром - приниження.

Разгонят силой (если еще получится) – нарвутся на обвинения в "лукашизме", которые, не исключено, поддержит и Запад с учетом сказанного выше.

Потому и решили извернуться между капелек – 7-летний приговор отменили, заменили его трехлетним с отсрочкой исполнения в 1 год. Если за этот год Стерненко снова что-то учудит, то получит реальные 3 года тюрьмы.

А параллельно идёт суд по убийству Кузнецова. 

То есть, как видимо полагают на Банковой, они и западные посольства с радикалами против себя не озлобят, и Стерненко на крючок подвесят.

Ну кто кого на крючок подвесит – это еще вопрос. 

Вся ситуация со Стерненко показывает, насколько зыбка в реальности власть Зеленского, который не может даже вдохновителя погрома своего Офиса в тюрьму отправить". 

Нардеп від "Слуги народу" Максим Бужанський вважає, що сьогоднішній вирок для Стерненко вб'є залишки рейтингу влади.

"Посадки будуть навесні, так?

В житті мені не було так соромно.

Сьогоднішній виправдувальний вирок Стерненко за три години вб'є всі залишки рейтингу, Великі Будівництва, форуми та презентації, зняття недоторканності і санкції РНБО, все це нічого більше не варто ", - написав Бужанський в" Телеграм ".

Бужанский телеграм

Депутат продовжив:

"Не зовсім розумію, навіщо нам з сьогоднішнього дня поліція.

Ну що поганого, якщо хтось когось викрав, катував, пограбував або вбив? "

Макс Бужанский телеграм

Журналіст Юрій Ткачов вважає, що ще одна справа, по якому Стерненко проходить обвинуваченим, - про вбивство Івана Кузнєцова, - теж замнуть, оскільки у радикала є покровителі в посольстві США.

"Все так дивуються умовного терміну для Стерненко, як ніби, і правда, хтось вірив, що його посадять.

З точки зору КК України Стерненко взагалі не вчинив нічого поганого: подумаєш, викрав і катував людини; та й то сказати, не людину - "ватника".

Судили Стерненко насправді за інше, а саме - за те, що він кинув СБУ, знайшовши собі нових татусів в посольстві США. Ну і ось за це-то він і отримав рік умовно.

Думаю, зі справою про вбивство буде та ж історія. Там термін давності, десяточка, закінчується в 2028 році. Строки судового розгляду у нас нічим не обмежуються, думаю, легко дотягнуть.

Українські закони створені не для того, щоб захищати вас від стерненок. Вони створені для того, щоб захищати від вас стрененок і їхніх покровителів ", - вважає Ткачов.

Юрий Ткачев телеграм

Ведуча телеканалу "Перший незалежний" Діана Панченко пише:

"Замість 7-ми Стерненко отримав 1 рік умовно. За зберігання патрона.

За тортури, розбій, викрадення людини в нашій країні не карають.

Чого ще чекати від держави, в якому президент хвалиться, що переписується з підозрюваними?

Нагадаю, на черзі ще справи про вбивство Івана Кузнєцова та кришуванні наркотиків. Але після сьогоднішнього суду надії на справедливість не залишається.

Зате чекаємо новин про створення партії Стерненко і призначення його, нарешті, в СБУ.

Гадко". 

Диана Панченко фейсбук

Журналіст Дмитро Василець впевнений, що рішення по Стерненко заохотить подібні злочини в майбутньому. І вся справа - в слабкості президента Зеленського.

"Стерненко виправдали, тортури і викрадення, по суті, суд кваліфікував не як злочин, а як прояв" громадянської активності ".

Дане рішення суду не що інше, як заохочення "соросні" на порушення закону в майбутньому і приниження українського народу перед колаборантами у вишиванках.

Слабкий президент - горе в країні ... "

 

Дмитрий Василек фейсбук