Кабінет міністрів затвердив умови реалізації "Українською фінансовою житловою компанією" ("Укрфінжитло") програм із забезпечення громадян України житлом на умовах фінансового лізингу та іпотечного кредитування.
Так, українці зможуть отримати квартиру або будинок в іпотеку або на умовах лізингу. Під програму підпадають одразу дві категорії громадян країни.
Хто може претендувати на житло:
- Громадяни, які отримують зарплату за рахунок коштів держбюджету чи місцевих бюджетів;
- та переселенці, відомості про яких занесені до Єдиної інформаційної бази про внутрішньо переміщених осіб.
Що потрібно для отримання житла на умовах фінансового лізингу:
- Заявник має перебувати на обліку в органі забезпечення житлом;
- Розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї не може перевищувати 10-кратний розмір середньомісячної зарплати у регіоні, де розміщене житло;
- Вік заявника на дату повного виконання зобов’язань за договором лізингу не може перевищувати 70 років.
- Також необхідно, щоб заявник та члени його сім’ї протягом останніх 5 років не мали у власності житлову нерухомість, крім тієї, яка розташована на непідконтрольній території або була зруйнована внаслідок проведення антитерористичної операції чи операції Об’єднаних сил.
Зазначається, що договори фінансового лізингу укладаються на строк від 1 до 20 років.
Що стосується забезпечення житлом на умовах іпотечного кредитування, вимоги щодо сукупного доходу сім’ї, віку позичальника та відсутності власного житла лишаються тими ж самими.
При цьому максимальний строк кредиту становить 240 місяців, мінімальний початковий внесок становить 20% від нормативної вартості предмета іпотеки, а нормативна площа – 50 кв. м на одну особу чи сім’ю з 2 осіб та 20 кв. м на кожного наступного члена сім’ї.
У грудні 2020 року Міністерство фінансів створило Публічне акціонерне товариство "Українська фінансова житлова компанія" для впровадження механізму доступної іпотеки.
У квітні Верховна Рада прийняла закон про зміни до державного бюджету України для впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом, який передбачає приєднання Державної іпотечної установи до товариства "Укрфінжитло" і створення необхідних умов для належної реалізації програми "Доступна іпотека".