У цей день 77 років тому радянська влада почала примусову депортацію кримськотатарського народу з Криму, в результаті чого загинули десятки тисяч людей.

В Україні у вівторок, 18 травня, відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу і День боротьби за права кримських татар. У цей день в 1944 році влада СРСР почала депортацію кримськотатарського населення Криму.

Кримськотатарському населенню закидалося масове зрадництво і колабораціонізм, які стали обґрунтуванням депортації. При цьому жодних доказів "масового дезертирства" кримських татар не існує, а більшість колабораціоністів загинули в боях або були засуджені в індивідуальному порядку.

Примусове виселення кримських татар розпочалося о 3 годині ранку 18 травня і завершилося 20 травня. Депортованим давалося на збори від декількох хвилин до півгодини. З собою їм вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей і продуктів, більша ж частина майна залишалася і була конфіскована державою.

Операцію здійснювали 32 тисячі співробітників НКВС. Протягом двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя і Сімферополя, а звідти ешелонами відправляли на схід.

Тільки за ці два травневі дні, за даними радянської влади, з Криму були виселені понад 183 тисячі кримських татар. Офіційна статистика викликає сумніви, однак і вона дає уявлення про кількість вигнаного населення.

Депортація мала катастрофічні наслідки для корінного населення півострова, оскільки привела до тисяч смертей кримських татар від голоду і хвороб.

Зараз Росія, окупувавши Крим в 2014 році, продовжує порушувати права кримських татар на півострові.