Панування бойовиків угруповання “Талібан” в Афганістані ніколи не припиниться, але за територію країни представники руху не наважаться вийти через свою невелику кількість.

Про це, та загальну ситуацію в Афганістані журналісту УНН розповів глава ради Всеукраїнського об’єднання “Союз учасників миротворчих операцій” Сергій Грабський.

Чому панування талібів в країні ніколи не закінчиться?

“Це ніколи не закінчиться, тому що Талібан, в більшості випадків — це представники пуштунських племен. Тобто, однієї з найбільших, але не привелюючої національності, які живуть в Афганістані”, — зазначає Грабський.

Експерт наголошує, що Талібан — частина історичного надбання Афганістану, а сама країна оточена з усіх боків “специфічними” сусідами. Якщо говорити про північ, то це пострадянські країни: Туркменістан, Таджикистан, Узбекистан. А меншини, які населяють Афганістан, це ті ж самі узбеки, таджики, та ін.

“Якщо говорити про західні кордони, таліби — це досить активне угрупування. На західних кордонах Афганістану ми маємо Іран, який є центром шиїтського напрямку мусульманських країн. Пакистан так само не в захваті від того, що таліби можуть поширювати свій вплив, тому тут просто немає куди йти. Таліби це таке вже виключно афганське явище, яке нікуди не піде звідти”, — додає експерт.

Що відбувається в Кабулі

За словами Грабського, наразі в столиці країни спостерігається більш-менш стабільна ситуація. В той же час, містом пересувається велика кількість озброєних людей, іноді чутно постріли.

“Колеги, які знаходяться в Кабулі, кажуть, що ситуація в самому місті більш-менш стабільна, хоча чути окремі постріли, багато озброєних людей, і важко зрозуміти, хто вони, і кого вони представляють”, — розповів експерт.

За словами очевидців в Кабулі, наразі Талібан випустив реліз, в якому запевнив, що всі дипломатичні місії та міжнародні організації отримають підтримку від угруповання. Попри це треба розуміти, що деякі міжнародні організації змушені будуть евакуюватися.

Як розвиватиметься ситуація надалі

Давати 100% прогноз щодо розвитку ситуації дуже важко, вважає експерт. На думку Грабовського, все залежатиме від подальших дій Талібану та, зокрема, реакції інших країн.

“Я хотів би звернути увагу на те, що фактично, одночасно з розгортанням активних дій Талібану, в окремих регіонах Китаю з мусульманським населенням було оголошено про створення бойової організації, яка буде займатися захистом цього населення від китайської влади. Можемо лише дати такий обережний прогноз, що у зв’язку з виходом американських військ, ситуація зміниться, і все залежатиме тепер від того, які задачі ставитиме Талібан”, — додає експерт.

Грабський визначає два шляхи розвитку подій:

Або таліби будуть опікуватися виключно територією Афганістану, “та не будуть пред’являти претензії на суміжні країни”. В такому випадку це буде лише ще одна країна з дуже жорстким мусульманським законодавством.

У випадку, якщо Талібан все ж таки намагатиметься поширити свій вплив на сусідні країни, тоді ситуація повернеться у 2001 рік — коли США та “інші великі гравці” змушені будуть вжити певних таких заходів для того, щоб мінімізувати можливу терористичну загрозу, яка може виникнути за підтримки уряду та урядових структур Афганістану (мається на увазі уряд Талібану, — ред.)

Закриття повітряного простору

Як повідомляв Reuters, великі авіалінії почали змінювати маршрути польотів, щоб уникнути повітряного простору Афганістану після того, як таліби взяли під свій контроль президентський палац у Кабулі.

Також в аеропорту міста Кабул призупинено всі комерційні рейси.

На думку президента Української асоціації турагентств Антона Рудіча, якщо кількість авіаліній, які припинять польоти через країни збільшиться, авіакомпанії матимуть збитки. Через це виникне подорожчання квитків, адже збільшиться обсяг палива.

Поделиться в соц. сетях: