Український аграрний сектор зіткнувся з реальною загрозою втрати конкурентоспроможності вітчизняних сільськогосподарських культур на світових ринках.

Щоб уникнути колосальних втрат економіки представники профільних асоціацій та Міністерства аграрної політики закликали народних депутатів винести в сесійний зал на найближчому пленарному тижні і прийняти законопроект №2289. Документ скасовує введений 5 років тому фактичний мораторій на ввезення та реєстрацію в Україні оригінальних інноваційних засобів захисту рослин, передає УНН.

Заклик до Верховної Ради про негайне включення законопроекту № 2289 "Про внесення змін до статті 4 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" щодо ввезення пестицидів на митну територію України" до порядку денного найближчого засідання озвучений під час пресконференції 14 червня 2021 року. У першому читанні документ ухвалено 2 грудня 2020 року і ось вже півроку українські аграрії з нетерпінням чекають остаточного прийняття доленосного закону.

Генеральний директор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон констатував, що в 2015 році, Верховна Рада зробила серйозну помилку, інтегрувавши в 4 статтю відповідного закону норму, що передбачає обов'язкову реєстрацію ЗЗР в країнах-виробниках при ввезенні в Україну зразків пестицидів для державних випробувань. На практиці дана норма виявилася важко здійсненною, що призвело до фактичного блокування ввезення в нашу країну інноваційних агрохімікатів. За 5 років кількість успішно зареєстрованих оригінальних препаратів в Україні скоротилася втричі. У результаті 95% інноваційних ЗЗР є для українських аграріїв недоступними. Щорічні збитки агросектору становлять понад 3 млрд грн.

"З часом шкідники, бур'яни і хвороби набувають стійкості до засобів захисту рослин. Виникає так звана резистентність. Відповідно, старі засоби захисту стають менш ефективними у протидії шкідникам. Таким чином оновлення препаратів і надходження нових розробок було гарантією успішного сільського господарства протягом десятків років. На жаль, в Україні цей процес заблокований вже п'ятий рік. Ми не можемо проводити дослідження в наукових установах та організаціях, які мають відповідні умови для дослідження нових препаратів. Це закладає негативні тенденції для конкурентоспроможності нашої сільськогосподарської продукції на міжнародних ринках", - підкреслив Роман Сластьон.

Солідарний з ним перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Він попередив, що кожен день зволікання з прийняттям законопроекту негативно впливає як на економіку, так і екологію України.

"Ми щорічно фіксуємо постійну волатильність і непередбачуваність погодних умов. Це змушує фермерів дуже швидко реагувати і адаптувати свої технології. На жаль, з блокуванням доступу до випробувань інноваційних препаратів, через неможливість ввезення зразків ЗЗР для наукових цілей, наші аграрії фактично не можуть бути такими гнучкими і швидко реагувати на відміну від фермерів інших країн. З огляду на те, що з кожним роком волатильність збільшується, це може привести до втрати конкуренції і ринків. Ми закликаємо парламентарів якнайшвидше розглянути законопроект № 2289, щоб інноваційні рішення були доступні нашим аграріям і щоб вони могли швидко приймати рішення, бути ефективними, прибутковими, збільшувати врожайність і нарощувати виробництво", - заявив Висоцький.

У свою чергу, народний депутат України Микола Кучер назвав токсичну законодавчу норму відверто лобістською, прийнятою 5 років тому в інтересах окремих підприємств.

"Законопроект № 2289 покликаний виправити відверто лобістську норму, прописану в статті 4 Закону України "Про пестициди і агрохімікати". Ця норма створює переваги для окремих підприємств, які в більшості торгують генеричними засобами захисту рослин за ціною сучасних ефективних і екологічно безпечних препаратів. Необхідність розблокування ввезення інноваційних ЗЗР для наукових досліджень і випробувань в Україні очевидна, як білий день. Обмеження доступу наших вчених до передових світових розробок призводить до того, що на українському ринку пропонуються тільки застарілі препарати, менш безпечні як для людини, так і навколишнього середовища. Ми вже п'ять років боремося, щоб виправити норму, яка шкодить українським аграріям", - резюмував Микола Кучер.

Спікери прес-конференції акцентували також увагу на те, що ні в ЄС, ні в інших високорозвинених країнах такої законодавчої норми не існує, саме тому законопроект № 2289 є ще й євроінтеграційним і підтримується Урядом.

Поделиться в соц. сетях: