Сепаратисти закривають пункти пропуску під виглядом боротьби з коронавірусом, але насправді прагнуть збільшити розрив зв'язків з Україною, каже омбудсмен.

В ОРДЛО орієнтовно 500 тисяч місцевих жителів вже отримали російські паспорти. Про це заявила омбудсмен Людмила Денісова в інтерв'ю РБК-Україна в четвер, 22 квітня.

"За нашими підрахунками, 500 тисяч осіб в ОРДЛО вже отримали російські паспорти, це величезна кількість", - сказала Денісова.

На репліку журналіста про те, що закриття КПВВ сепаратистами нібито під виглядом боротьби з коронавірусом насправді спрямоване на подальший розрив зв'язків між ОРДЛО і Україною, Денісова відповіла ствердно.

"Це тиск на громадян, які проживають на окупованих територіях, щоб вони оформляли російські паспорти і, відповідно, віддалялися від України. В ОРДЛО заборонили українську мову - ні навчання українською немає, ні якихось інформаційних джерел. Акти громадянського стану, які оформлені українською мовою, будуть діяти тільки до 2023 року. І ось людина не може отримати українську пенсію, а їй кажуть: ти можеш отримувати пенсію у нас, але ти маєш оформити російський паспорт. І це сприяє їхньому відриву все далі і далі від України. Вже є діти, які народилися після початку війни, пішли в перший клас, вони ніколи не вчилися і не будуть навчатися українською мовою", - додала Денісова.

Омбудсмен зазначила, що в 2020 році було прийнято рішення, щоб без іспитів приймати учнів з окупованих територій до вишів на підконтрольній уряду території.

"Кількість таких ВНЗ збільшили, але все одно студентів вступили близько півтори тисячі, це дуже мало, потрібно, щоб їх було більше", - говорить Денісова.

Водночас з півтора мільйонів зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб (ВПО) близько мільйона фактично проживають на окупованій території і раз на місяць або два приїжджають на підконтрольні уряду території, щоб отримати виплати, в основному, це пенсіонери.

"Зараз дали право голосувати ВПО, наприклад, на останніх місцевих виборах в жовтні минулого року внутрішнім мігрантам, яких приблизно три з половиною мільйона, і тим, у кого немає реєстрації, - це ще один мільйон. А найбільше з усіх цих категорій проголосувала лише 101 тисяча осіб. Тобто право дали, але вони його не реалізували. З ВПО зрозуміло, вони в основному живуть на тій території і не пішли голосувати. А тут ще й ковід, і закриття КПВВ не сприяли цьому. Але багато інших, очевидно, просто не знали, що у них є таке право, не було відповідної інформаційної кампанії", - пояснила Денісова.

Також вона звернула увагу на ситуацію, коли в 2015-2016 роках зупиняли багатьом громадянам пенсійні виплати, коли говорили, що це такий "пенсійний туризм". Тоді близько 400 тисячам пенсіонерів зупинили виплати – комусь на місяць, комусь на рік, і потім люди через суди ці пенсії собі відсудили.

"Але згідно з рішеннями судів, за той період в цілому набігла сума в 10,5 млрд грн, яку держава повинна заплатити цим людям. Є постанова Кабміну, де це зазначено. Але є і один пункт в цій постанові, що це повинно бути врегульовано окремим порядком, який треба окремо затвердити. І досі його не затвердили і 10,5 млрд не виплатили", - підсумувала Денісова.

Поделиться в соц. сетях: