За даними астрономів, небесне тіло, яке в 33 рази перевищує масу Сонця, утворилося в результаті вибуху зірки.

Астрономи виявили величезну чорну діру, яка утворилася в результаті вибуху зірки всього за 2 000 світлових років від Землі. Про це повідомляє The Guardian.

Наразі це найбільша чорна діра в Чумацькому Шляху, яку дослідники виявили, спостерігаючи за зіркою в сузір'ї Орла, на яку вплинула сила космічного об'єкта. Рух вказував на те, що зірку затягувала чорна діра, в 33 рази масивніша за Сонце.

"Повна несподіванка. Це - наймасивніша чорна діра зоряного походження в нашій галактиці та друга найближча з усіх виявлених. Таке відкриття буває лише раз у житті дослідника", – сказав доктор Паскуале Пануццо, астроном і член місії Gaia з Паризької обсерваторії.

Подальші спостереження з телескопа Європейської південної обсерваторії в чилійській пустелі Атакама підтвердили масу чорної діри та орбіту зорі, яка обертається навколо неї кожні 11,6 років.

Вимірювання зорі-компаньйона не виявили жодних ознак того, що вона була забруднена матеріалом, який вилетів із зоряного вибуху, що утворив чорну діру. Це вказує на те, що чорна діра утворилася задовго до того, як захопила зорю-компаньйон у своє потужне гравітаційне поле.

Зоряні чорні діри утворюються, коли масивні зірки колапсують наприкінці свого життя. У Чумацькому Шляху їх виявлено десятки, більшість з них важать приблизно в 10 разів більше маси Сонця. Найбільш вражаюча чорна діра Чумацького Шляху, Стрілець А, має сукупну масу в кілька мільйонів Сонць. Вона ховається в самому серці галактики і утворилася не від вибуху зірки, а в результаті колапсу величезних хмар пилу і газу.

У Чумацькому Шляху можуть існувати 100-метрові зоряні чорні діри, але, незважаючи на їхню величезну масу і потужні сили, які вони генерують, їх буває надзвичайно важко виявити.

Великий звіт щодо цієї чорної діри мали оприлюднити в 2025 році. Однак, через важливість відкриття, дослідники опублікували дані про нього раніше, ніж планувалося.

Читайте також: