Також Шмигаль повідомив, що виплати українським освітянам у 2024 році будуть збільшені на 21%.

Уряд України цьогріч планує запустити масштабну реформу вищої освіти. Йдеться про зміну підходів фінансування. Про це 5 січня повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Зазначається, що зараз у системі вищої освіти є навчання "на бюджеті" та за контрактом. Уряд пропонує змінити такий підхід, щоб охопити державною підтримкою якомога більше студентів.

"Сьогодні ухвалюємо законопроект, який передбачає, що в майбутньому студенти зможуть навчатися за рахунок державного замовлення, державних грантів, пільгових кредитів, а також за контрактною формою навчання", - заявив Шмигаль.

Він зазначив, що можливість безоплатно навчатися надаватиметься найкращим за конкурсним балом абітурієнтам. Також частина бюджетних місць буде надана вразливим категоріям.

Державне замовлення стосуватиметься насамперед спеціальностей, які потрібні державі, серед них - вчителі і лікарі. Держава повністю оплачуватиме навчання для найкращих вступників за цими спеціальностями. А після успішного випуску пропонуватиме перше робоче місце.

Одночасно з цим запроваджуватиметься модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання. Ці гранти не треба буде повертати, вони не передбачають жодних зобов'язань щодо відпрацювання.

За словами Шмигаля, на розмір гранту впливатиме два критерії. Перший - це результати зовнішнього оцінювання знань. Другий - це обрана спеціальність.

Хоча сума гранту не обов'язково покриватиме повну вартість навчання, але кількість вступників, які отримають фінансову підтримку, суттєво збільшиться за рахунок більш справедливого розподілу такої підтримки.

"Так, сьогодні в нас 60% студентів навчається на контракті. Наша мета - щоб 60% студентів отримували різні види державної підтримки: держзамовлення, гранти, ваучери або, в майбутньому, пільгові кредити", - повідомив прем'єр.

Уточнюється, що ця нова система поширюватиметься лише на нових абітурієнтів.

Серед новацій, які також пропонуються - це встановлення спеціальних умов прийому на навчання в університетах для ветеранів; дітей загиблих українських героїв; дітей з інвалідністю; дітей сиріт; інших пільгових категорій.

Також Шмигаль повідомив, що виплати українським освітянам у 2024 році будуть збільшені на 21%.

Він зазначив, що цьогоріч видатки державного бюджету на освіту становитимуть понад 170 млрд грн,  порівняно з минулим роком вони зросли на більш ніж 20 млрд грн.

За словами глави Кабміну, також уряд виділяє 2,5 млрд грн на облаштування укриттів; 1,5 млрд грн на розвиток Нової української школи; 1,5 млрд грн на модернізацію шкільних їдалень; 1 млрд грн на шкільні автобуси.