Закон про амністію приурочений до Дня незалежності Білорусі, який відзначається 3 липня.
Формальний лідер Білорусі Олександр Лукашенко підписав закон Про амністію у зв'язку з 80-річчям звільнення Білорусії від німецько-фашистських загарбників. Відповідний документ опубліковано на Національному правовому інтернет-порталі в середу, 3 липня.
Закон визначає перелік категорій засуджених, які підлягають звільненню від подальшого відбування покарання:
- неповнолітні;
- вагітні жінки;
- жінки та одинокі чоловіки, які мають дітей віком до 18 років, за винятком тих, хто вчинив умисний злочин щодо неповнолітнього;
- особи, які досягли пенсійного віку;
- інваліди І та ІІ групи;
- особи, хворі на активну форму туберкульозу та онкологічні захворювання;
- громадяни, які постраждали від катастрофи на Чорнобильській АЕС;
- особи, які отримали поранення чи захворювання під час виконання обов'язків у період військової служби.
Закон приурочений до Дня незалежності Білорусі, який відзначається 3 липня. Цього дня 1944 року Червона армія звільнила Мінськ від німецької окупації.
Опозиційні білоруські ЗМІ зазначають, що прийнятий закон не поширюється на політичних ув'язнених. Відповідно до статті 12, амністія не поширюється на осіб, які, в тому числі включені "до переліку громадян Республіки Білорусь, іноземних громадян або осіб без громадянства, причетних до екстремістської діяльності, або в перелік організацій та фізичних осіб, у тому числі індивідуальних підприємців, причетних до терористичної діяльності, на день вступу в силу цього закону".
Тим чином, у список екстремістів та осіб, причетних до терористичної діяльності, включено майже всіх політв'язнів.
За інформацією ЗМІ, Лукашенко міг ухвалити закон про амністію, аби Білорусь змогла долучитися до Шанхайської організації співробітництва (ШОС).