Іван Купала - що це за свято, його історія, традиції та обряди

Івана Купала - це українське народне свято, яке за новим календарем, щороку припадає на 7 липня. Це свято має дуже давні коріння і відображає поєднання язичницьких та християнських традицій.

Історія

Івана Купала має язичницьке коріння. Воно пов’язане з літнім сонцестоянням та повним цвітінням природи. Тоді люди поклонялися Сонцю та проводили різні обряди для урожаю, добробуту і здоров’я.

У ніч з 6 на 7 липня, коли небо заповнюється зорями, люди збиралися на берегах річок, озер і у полі, де проводять різноманітні обряди та ритуали. Це ніч, коли вважається, що природа наповнена магічною енергією, а деякі дії та обряди можуть приносити щастя, здоров'я і кохання.

 pixabay.com

 

Традиції

На святі Івана Купала часто практикують ритуали, пов'язані з вогнем та водою. Наприклад, незаміжні дівчата ворожили на кохання та долю: вдень вони плели вінки, а ввечері опускали у воду, визначаючи власне майбутнє за напрямком руху свого вінка.

Також люди стрибали через багаття та спалювали опудало Купали, вірячи, що вогонь має очищувальну силу і може знищити злидні, негативну енергію та хвороби.

Молодики шукали в ніч проти 7 липня рідкісну квітку - цвіт папороті. Існувало повір'я, що вона з'являється лише раз на рік і в нічний час. Той, хто знайде цвіт папороті, зможе лікувати будь-які хвороби та розумітиме мову звірів і птахів.

У свято Івана Купала готували традиційні страви: квас, кашу, солодкі вареники. Кашею пригощали жебраків, а вже потім їли самі. Все це робилося для залучення добробуту та щастя.

 pixabay.com

 

Що не можна робити на Івана Купала

  • У ніч на Івана Купала не можна спати - у цей час активізується нечиста сила.
  • Не можна нічого ні віддавати, ні продавати, ні позичати грошей.
  • Заборонено займатися рукоділлям.
  • Заборонено проводити будь-які маніпуляції з волоссям.

Святкування Івана Купала має глибокі коріння в українській культурі та традиціях. Це свято сприяє збереженню народних обрядів і підтримує почуття єдності з природою та спільнотою. Хоча сучасне святкування може відрізнятися від його давніх форм, Іван Купала залишається важливим культурним і релігійним святом, яке відзначається українцями з пишністю і радістю.