Лідери двох країн розійшлися в думці, чи можна говорити про гарантії безпеки від Британії.


Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак по різному трактували безпекову угоду, підписану між двома країнами. Про це пише Європейська правда в п'ятницю, 12 січня.

Лідери не були одностайними в тому, чи можна вважати цей документ саме таким, що надає гарантії для України.

Зазначається, що під час пресконференції, яка проходила після підписання угоди двома лідерами, Зеленський, згадуючи угоду, називав її виключно "гарантіями" чи "безпековими гарантіями" "Україна отримала безпекові гарантії від визначної глобальної сили - Великої Британії", - казав глава держави.

 

Своєю чергою Сунак, коли обговорював угоду, вжив інше слово, щоб описати документ. Британський прем'єр декілька разів наголосив, що йдеться саме про "безпекові запевнення" (security assurances).

 

Лише одного разу Сунак заявив, що документ "розширює безпекові гарантії від Британії для України до безпрецедентних", а під час уточнення з боку журналістів про те, чи можна говорити про гарантії безпеки, як про це говорить українська сторона, британський політик підкреслив, що це саме security assurances в межах домовленостей, які офіційний Київ отримав від країн Групи семи (G7).

 

У документі, який оприлюднений на сайті уряду Великої Британії, немає ані слів "гарантії" (guarantees), ані слів "запевнення" (assurances) щодо теми безпеки. Згідно з текстом угоди, "у разі збройного нападу Росії на Україну, на запит будь-якого з учасників учасники проведуть консультації протягом 24 годин для визначення заходів, необхідних для протидії або стримування агресії".

Як зазначає Європейська правда, саме словосполучення "безпекові запевнення" (security assurances) були у Будапештському меморандумі, дотримання яким країни-підписанти знехтували