Уповноважений ВР з прав людини назвав три антиконституційні пункти закону про мобілізацію.


Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю NV назвав положення законопроєкту про мобілізацію, які суперечать Конституції та порушують міжнародні зобов’язання України та права людей.

 

Прямим порушенням Конституції омбудсмен назвав додаткові повноваження Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які додаються в запропонованій редакції законопроєкту.

"ТЦК - це є військові підрозділи. Згідно з Конституцією, військові підрозділи не можуть брати участь в обмеженні прав громадян України, навіть якщо юридично у нас введений воєнний статус. Це пряма норма нашої Конституції. Я, наприклад, не зрозумів: якщо у нас всі бачать проблеми по діяльності саме ТЦК, то чому ми додаємо їм повноваження, щоб вони перевіряли документи?" - сказав Лубінець.


За його словами, перевіряти документи мають право Національна поліція, Державна прикордонна служба, Національна гвардія. "Але точно не військові", - наголосив омбудсмен.

 

Також уповноважений ВР застеріг щодо пункту, за яким керівник ТЦК своїм рішенням може впливати на те, чи буде громадянин України розпоряджатись своїм майном в повному об'ємі, чи ні. На його думку,  це нонсенс, коли військовий приймає рішення, що хтось не може продати свою квартиру.

 

"Для цього, знову ж таки, є відповідні органи виконавчої влади. Прописуйте це, якщо ви через цю призму хочете збільшити потік мобілізованих в Україні", - додав Лубінець.

 

Третє застереження омбудсмена стосується осіб з інвалідністю третьої групи, яких законопроєкт пропонує залучати до війська. За його словами, це порушує ратифіковану Україною конвенцію ООН та чинне законодавство. 

 

Лубінець сподівається, що всі застереження і зауваження, які були висловлені офіційно та направлені на профільний комітет, будуть враховані.