На сьогодні існує три моделі трибуналу за військові злочини Росії проти України.
Провідні країни світу пропонують три моделі створення спеціального трибуналу за злочин проти України. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов в ефірі національного телемарафону у четвер, 2 березня.
За його словами, наразі йдеться про модель роботи трибуналу. До координаційної групи, що працює над створенням спеціального трибуналу для Росії за військові злочини, вже приєдналися 25 країн.
Запропоновано було три моделі. Україною було запропоновано дві з них.
"Основна, яку хотіла б Україна, – це створення на підставі резолюції Генеральної Асамблеї ООН, щоб генеральний секретар підписав договір з Україною про створення такого трибуналу. Це буде більш висока легітимність у всьому світі, а отже, російські злочинці переслідуватимуться у всьому світі" – сказав нардеп.
Друга модель, за словами Маслова, передбачає укладання багатостороннього міжнародного договору, згідно з яким російські злочинці зможуть бути затримані на підставі ордера в країнах, що підтримують Україну, які приєднаються до спецтрибуналу.
Третій варіант – "гібридний": йдеться про роботу міжнародних суддів у національній системі органів.
За словами депутата, Україні така модель здається найменш вдалою, тому що це не знімає питання про імунітет саме президента РФ Володимира Путіна, міністра закордонних справ Сергія Лаврова та прем'єр-міністра Михайла Мішустіна.
"Ми вважаємо, що без покарання цих основних злочинців не може йтися про повноцінне відновлення справедливості", - підкреслив парламентар.