Доларові облігації України принесли інвесторам збитки у понад 10%, позаяк перспективи того, що Трамп виконає свої обіцянки і виступить посередником в укладенні мирної угоди, стають дедалі менш імовірними.

Одна з найпопулярніших стратегій на ринку країн, що розвиваються, - ставка на повернення Дональда Трампа до Білого дому - дає збій. Доларові облігації України вже принесли інвесторам понад 10% збитків у 2025 році - це найгірший результат серед усіх ринків, що розвиваються. Про це інформує Bloomberg у понеділок, 26 травня.

Причина - згасаючі сподівання, що Трамп виконає свої обіцянки та укладе мирну угоду.

Це різкий розворот порівняно з початком року, коли очікування перемир’я зробили українські боргові папери лідерами за прибутковістю - ціни деяких облігацій майже подвоїлися після реструктуризації у серпні 2024 року, а ринки Східної Європи зросли.

Інвестори не втрачають сподівання на домовленість, але знижують оптимізм. Лондонський хедж-фонд Frontier Road віддає перевагу корпоративним облігаціям, які, на їхню думку, менш чутливі до геополітики. Bank of America все ще рекомендує мати підвищену частку українського держборгу в портфелі, але попереджає про "ризики зниження", поки війна триває. У Morgan Stanley очікують, що бойові дії триватимуть до кінця 2025 року.

"Ринок повернувся до рівнів, що спостерігалися до виборів Трампа", - сказав Віктор Сабо, інвестиційний директор Aberdeen Investments. - "Обіцянка забезпечити мир наступного дня після інавгурації зіткнулася з реальністю, що Путін не хоче миру".

Трамп раніше запропонував провести очні переговори між ним, главою Росії Володимиром Путіним та Володимиром Зеленським у Стамбулі. Замість участі особисто, Путін надіслав делегацію низького рівня - у результаті лише Зеленський прибув до Туреччини.

У неділю глава Білого дому заявив, що розглядає можливість нових санкцій проти Росії після другої ночі масованих комбінованих атак на Україну.

Східноєвропейські ринки злітають

Тим часом у Східній Європі загалом причини розвороту на українському ринку облігацій полягають у тому, чому біржі від Варшави до Будапешта зафіксували один із найбільших приростів у світі.

Спершу активи у Східній Європі підтримувалися очікуваннями миру, що міг би принести стабільність та інвестиції.

Згодом перспектива того, що Трамп обмежить військову допомогу Європі або взагалі вийде з мирного процесу, змусила Німеччину та інші уряди діяти. Сотні мільярдів євро, які вони пообіцяли на оборону, підштовхнули регіональні ринки вгору, бо інвестори очікують економічну вигоду.

Основні індекси акцій у Варшаві, Празі та Будапешті цього року вже принесли інвесторам понад 30% прибутку в доларах. Угорський форинт, чеська крона та польський злотий стали одними з найуспішніших валют країн, що розвиваються.

Водночас ситуація на українському ринку показує, як геополітичні ризики створюють осередки напруженості. Вибори в Румунії та Польщі тримають інвесторів у напрузі, а відсутність миру загрожує ширшими наслідками.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, один із головних прихильників Трампа в Європі, у п’ятницю заявив, що затримки з миром в Україні можуть спричинити економічні труднощі аж до 2026 року.

У п’ятницю російські посадовці відкинули пропозицію Трампа щодо переговорів у Ватикані як нереалістичну.

Доларові облігації України кілька днів поспіль були серед найгірших активів ринків. Облігації без купона з погашенням у 2035 році, виплати за якими залежать від зростання економіки України, торгуються трохи вище 50 центів за долар - ще в лютому було близько 70 центів.

"Основний вплив затримок у мирних переговорах, вочевидь, проявився в суверенних облігаціях України", - сказав Мартін Берчетче, керуючий портфелем у Frontier Road. - "Інвестиції в ці облігації засновані на якомусь припиненні вогню або вирішенні бойових дій".