Верховна Рада ухвалила в цілому Державний бюджет на 2024 рік, повідомив у четвер народний депутат Ярослав Железняк у Telegram, пише УНН.

"Парламент затвердив Бюджет 2024 в цілому. "За" - 276", - написав Железняк, вказавши, що тепер "чекаємо цього тижня гарних новин від МВФ".

"До 2 читання проект бюджету зазнав мінімальних змін. Кожна українська гривня піде на захист держави", - зазначила у Facebook голова бюджетного комітету Роксолана Підласа.

Головні зміни, зі слів нардепа, по макропоказниках до другого читання наступні:

  • Доходи бюджету збільшили на 22 млрд грн і вони становлять 1,768 трлн грн
  • Видатки майже залишились такими самими - 3,35 трлн грн
  • Дефіцит державного бюджету зменшено на 22 млрд грн і тепер становить 1,57 трлн грн.
  • Зовнішні запозичення зменшили на на 103,5 млрд (з 42,9 млрд дол. до 41 млрд дол., щоб погодити з МВФ). Перекрили за рахунок збільшення внутрішніх запозичень на 81,4 млрд грн
  • Прогноз по реальному ВВП зменшили до 4,6% (у першому читанні було 5%)
  • Прогноз по інфляції 9,7% (у першому читанні було 10,8%)
  • Припущення щодо курсу гривні – у середньому за рік 40,7 грн за дол. (було 41,4 грн за дол.).

Як пояснила голова бюджетного комітету Роксолана Підласа, план по доходах збільшили на 22,2 млрд грн "за рахунок збільшення в основному ПДВ з ввезених в Україну товарів, а також податку на прибуток банків, ввізного мита і рентної плати".

"Основна стаття видатків – оборона. 22,1% або 1,69 трлн грн будуть спрямовані для забезпечення сил безпеки та оборони. Передбачені також видатки на розвиток ОПК: 43 млрд грн на виробництво БПЛА, а також 43 млрд грн на виробництво боєприпасів та зброї. Кошти на сектор національної безпеки та оборони покриваються винятково внутрішніми надходженнями: податками, митними платежами, дивідендами держкомпаній, приватизацією та коштами від розміщення ОВДП", - вказала вона.

Решта видатків, з її слів, потрапляють в площину дефіциту бюджету, який передбачено у сумі 1,57 трлн грн.

"Фінансування державного бюджету буде здійснюватися за рахунок зовнішніх запозичень (1,67 трлн грн) та розміщення ОВДП (525,9 млрд грн), а також надходжень від приватизації (4 млрд грн)", - повідомила Підласа.

З цих коштів, з її слів, на соціальний захист буде спрямовано майже 470 млрд грн. На підтримку ветеранів буде спрямовано вдвічі більше ніж в минулому році – майже 15 млрд грн, з них 1 млрд грн - на протезування воїнів.

Видатки державного бюджету на медицину та освіту, як повідомляється, становитимуть 201 млрд грн та 69 млрд грн відповідно.

При підготовці до другого читання, зазначила Підласа, бюджетний комітет уточнив редакцію законопроекту, подану урядом на ІІ читання, зокрема:

  • додали 1 млрд грн на розмінування с/г земель,
  • доручили уряду розробити механізм щодо врегулювання списання заборгованості за середньостроковими позиками, наданими місцевим бюджетам у 2009-2014 роках Державним казначейством (замість списання такої заборгованості за рахунок вільних залишків),
  • вилучили норму про репрофайлінг ОВДП у власності НБУ, оскільки таке питання потребує погодження з МВФ.

А Мінфін до другого читання, з її слів, врахував пропозицію членів комітет ВР з питань бюджету і створив додаткову субвенцію на будівництво укриттів в лікарнях (у сумі 1 млрд грн).