Ще донедавна європейці були дуже далекі від ідеї сили, покладаючися на "м’яку силу". Натомість зараз ЄС в процесі створення жорсткої сили.
Війна Росії проти України "трансформувала Європу", змусивши її, вперше за майже 80 років, усвідомити "важливість сили". Про це у п’ятницю, 27 вересня, заявив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель на полях Генасамблеї ООН, передає Укрінформ.
"Ви починаєте думати у вимірі сили, коли відчуваєте подих війни та загрози. Саме тому війна в Україні трансформувала Європу. Вона примусила нас (усвідомити) важливість сили, вперше після Другої світової війни. Небезпека, загроза, страх, - все це матеріалізувалося беззаперечним шляхом", - сказав Боррель під час промови в ході зустрічі під егідою Ради із закордонних справ в кулуарах Генасамблеї ООН.
За його словами, жорстокість російського вторгнення допомогла європейцям досягти єдиного розуміння загрози, "тому що певний час російська загроза не мала однакового значення у Ризі та у Лісабоні".
Боррель пояснив, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну поставило європейців "перед необхідністю пристосовуватися" до факту використання сили в Європі.
"Ми були дуже далекі від ідеї сили, покладалися на "м’яку силу" (торгівлі та взаємозалежності – ред.). Зараз ми в процесі створення жорсткої сили. Це забере певний час… Ми хочемо мати силу, щоб стримувати наших ворогів, прямо або опосередковано", - зазначив Боррель.
На його думку, НАТО й надалі залишатиметься основою європейської безпеки, але для ЄС наразі є актуальним питання посилення стратегічної автономії, що означає розвиток спроможностей європейських країн в обороні.