Парламентарі у першому читанні ухвалили законопроєкт про олігархів президента України Володимира Зеленського. Передбачається, що визначати їх буде Рада національної безпеки і оборони (РНБО) за кількома критеріями.

Попри критику документа №5599 у сесійній залі за нього проголосували 275 народних депутатів. Більшість голосів було від "Слуги народу" – 231.

Голосування за фракціями.

Водночас парламентарії відмовилися розглядати законопроєкт у прискореному режимі. Набралося всього лише 216 голосів.

 

Результати поіменного голосування за закон про олігархів:

Зеленський зі свого боку подякував депутатам за підтримку його законопроєкту і заявив, що олігархи тепер в минулому.

"Вони повинні стати просто великими бізнесменами. Нам потрібні прозорі економічні відносини і рівні правила гри для всіх", – написав глава держави в Twitter.

Пост Володимира Зеленського.

Хто такий олігарх і що на нього чекає?

Вносити до реєстру олігархів в Україні буде РНБО, керує якою ініціатор законопроєкту президент Зеленський. На його прохання вже підрахували потенційних олігархів, анонсувавши список із 13 людей.

Визначати їх будуть за чотирма критеріями:

  • участь у політичному житті,

  • вплив на ЗМІ,

  • статки від 80 млн доларів,

  • контроль над одним із товарних ринків.

На прохання OBOZREVATEL Зеленський пояснив, що до реєстру олігархів внесуть того, хто підпаде під три з чотирьох критеріїв. У законопроєкті ж прописано всього дві санкції, які буде застосовано до них:

  • олігарх не зможе робити внески на підтримку політичних партій безпосередньо або через своїх партнерів,

  • такі бізнесмени і їхні компанії не зможуть брати участь у приватизації великих державних підприємств.

Критика документа

Президентський законопроєкт отримав хвилю негативної критики відразу після того, як було опубліковано текст. Найбільше нарікань було на юридичні прогалини, адже під визначені та погано прописані критерії може потрапити чи не кожен бізнесмен. У коментарі OBOZREVATEL членкиня Ради громадського контролю НАБУ, юристка Злата Симоненко вказала на головні недоліки документа:

"Прописали всього чотири пункти, які дозволяють визначити "олігарха". Що таке брати участь у політичному житті? Це дуже розмите визначення. Тут має бути роз'яснення: фінансує політичну партію, заснував її. Повинні бути зрозумілі критерії, інакше можна сказати, що будь-хто бере участь у політичному житті, тому що ходив на вибори хоча б раз у своєму житті", – сказала юристка.

"Як визначити, хто впливає на ЗМІ? Якщо людина засновник, бенефіціар, фінансує його? Якщо бізнесмен розміщує свою рекламу в ЗМІ, хіба це не вплив? Вони пишуть, що впливає бенефіціар і контролер. Але немає визначення, хто такий контролер", – додала Симоненко.

Виходить, що за відсутності чітких критеріїв можна назвати олігархом чи не кожного заможного бізнесмена, і список РНБО з 13 осіб зможе розширитися до кількох сотень. Однак у парламенті доопрацьовуватимуть документ до другого читання, і є ймовірність, що деякі норми буде доповнено.