Законопроект №5141 суперечить міжнародним зобов'язанням України щодо менеджменту заарештованих активів, вважають у Transparency International Україна.
Експерти Transparency International Україна та Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) застерегли народних депутатів від прийняття законопроекту №5141 у чинній редакції. Про це повідомляється на сайті Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) в п'ятницю, 9 липня.
Експерти антикорупційних організацій проаналізували положення документа і дійшли висновку, що законопроект не забезпечує реформу АРМА, зате створює нові ризики і прогалини, а його втілення завдасть шкоди практиці управління заарештованими активами в Україні.
Зокрема, експерти вказали на такі недоліки законопроекту:
- Блокування реалізації заарештованого майна, яким неможливо ефективно управляти. Це призведе до втрати вартості заарештованого майна або до таких витрат на управлінням ним, які значно перевищуватимуть його вартість. Такий підхід є економічно невигідним і суперечить міжнародним практикам.
- Поява норми, яка передбачає «інший спосіб управління» активами поряд з реалізацією і передачею активів за договором, створює невизначеність, адже проект закону не містить жодного опису будь-якого іншого способу управління.
- Завищення порогової вартості активів, які можуть передаватися в АРМА, зменшить обсяги активів в управлінні агентства, що суперечить ідеї існування органу.
- Можливість зацікавленим особам надавати АРМА рішення суду про скасування арешту на активи створює простір для зловживань, оскільки будь-яка зацікавлена особа зможе залишити прокурора за межами процесу повернення активів.
- Відсутність вимоги до правоохоронців щодо обов'язкових консультацій з АРМА про передачу активів в управління не дозволить ефективно планувати передачу майна і належно керувати ним.
На думку експертів, зазначені норми передбачають лише обмеження функцій АРМА без урахування судової практики, досвіду роботи агентства та його зарубіжних аналогів.
Документ не пропонує жодних позитивних змін і суперечить міжнародним зобов'язанням України щодо менеджменту заарештованих активів, - зазначили в Transparency International Україна.
Законопроект №5141 не досягне своїх цілей і може бути шкідливим в практиці управління активами в Україні. Він не забезпечує суттєвої реформи, а, навпаки, створює нові ризики і прогалини, - йдеться у висновках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.