Україна виступила ініціатором реформи глобальної архітектури безпеки, наголосив Михайло Подоляк.
Прямі двосторонні переговори щодо кримської проблематики та фіксація нинішнього становища на 15 років – це революційна пропозиція на переговорах із Росією у Стамбулі. Про це заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у вівторок, 29 березня.
"Це означає, як мінімум, повернення теми Криму до переговорного порядку денного. До цього росіяни категорично відмовлялися від цього. А, крім того, дозволяє зберегти нинішні юридичні трактування Криму, оскільки для нас Крим, безумовно, є частиною України. Відмова від взаємної військової ескалації з кримського питання – ключ до спільного припинення війни", – написав Подоляк у Telegram.
Також він додав, що в Стамбулі вдалося зафіксувати низку найважливіших договірних позицій, які прийняла до розгляду Росія.
"Договір про гарантії безпеки, по суті, передбачає не теоретично, а на практиці отримати дієвий інструмент для захисту нашої території та суверенітету. Країнами-гарантами стають, скажімо так, провідні армії світу, у тому числі з ядерним компонентом, які беруть на себе конкретні юридичні зобов'язання – щодо втручання у будь-який конфлікт на території України, щодо негайного постачання зброї”, – зазначив Подоляк.
На його думку, цей договір дозволяє також розпочати перегляд старої моделі глобальної безпеки, яка не показала у нинішній ситуації ефективність, і перейти до більш дієвих моделей. Україна виглядає потужно саме як ініціатор реформи глобальної архітектури безпеки, підкреслив радник голови ОП.
"Особливо скажу, що присутність поряд із США, Великобританією, Туреччиною, Німеччиною та іншими країнами Росія як країна-підписант багатостороннього договору накладає на росіян багато додаткових обтяжень і дозволяє нам не йти на складний двосторонній формат. Тільки в рамках багатостороннього договору можна уникнути традиційної російської необов'язковості за юридичними договорами", – резюмував Подоляк.