Знижений рівень запасів знижує найголовніший показник роботи ПСГ - максимальну добову продуктивність і можливість гнучко реагувати на сильні холоди.

Країни Європи почали відбір природного газу з підземних сховищ минулого тижня. Про це напередодні повідомив Інтерфакс.

"В історію вписаний показник величини запасів на початок зимового сезону з новим мінімальним рівнем в 77,13% від обсягу ПСГ", - йдеться в повідомленні.

Впевнений відбір газу з підземних сховищ Європи тривав три дні поспіль (з 13 по 15 жовтня). В суботу (останній день в статистиці Gas Infrastructure Europe) закачування закономірно перевищило відбір (як це буває на початку сезону відбору), оскільки у вихідні дні закономірно знижується попит в системі.

Зазначено, що накопиченого обсягу запасів цілком може бути досить для проходження зимового періоду. Але знижений рівень запасів знижує найголовніший показник роботи ПСГ - максимальну добову продуктивність і можливість гнучко реагувати на сильні холоди.

"Спустошеність сховищ Європи є головним драйвером зростання цін. Цьому допомагає і підйом ціни на паливо на іншому, ще більш сильному полюсі попиту - в Азії. Ціна газу на хабі TTF в Нідерландах з поставкою в понеділок становить $1081 за тисячу кубометрів", - пише агентство.

У 2020 році перехід від закачування до відбору в цілому в Європі припав на майже той же самий термін - 12 жовтня. При цьому і погода цьогоріч в Європі приблизно відповідає торішньому тренду: очікувана середня температура жовтня 2021 року на півградуса нижча від торішньої.

Однак минулого року ситуація була принципово інша - в сховищах був рекордний обсяг газу, накопичений за підсумками двох теплих зим, і ринку було вигідно раніше почати витрачати запаси. У цьому сезоні запаси перебувають на історично мінімальному рівні, і були очікування, що закачування в ПСГ Європи триватиме довше, оскільки треба наростити побільше резервів.

У свою чергу Газпром продовжує закачування в свої сховища в Австрії (Хайдах - заповнене на 20%) і Німеччині (Ємгум, частка Газпрому заповнена на 82%). На паузі (ні закачування, ні відбору) стоять німецькі ПСГ Катаріна (заповнене на 43,4%), Реден (9,45%) і Бергермеєр в Нідерландах (27,30%).

Приплив скрапленого природного газу (СПГ) на термінали регіону на початку жовтня 2021 року зріс на 4% до торішнього рівня.