Президент Узбекистану Шавкат Мірзієєв ініціював поправки до Конституції країни, які викликали протест у республіці.
Другу добу тривають багатотисячні протести в автономній республіці Каракалпакстан, що входить до Узбекистану. На вулиці міста Нукус вийшли тисячі градан країни. Про це у суботу, 2 липня, повідомляє Радіо Озодлік.
Протестувальники пройшли містом, після чого зібралися на території центрального дехканського ринку. За оцінками спостерігачів, у акції брали участь 20–25 тис. осіб. Демонстранти тримали у руках прапори Каракалпакії, скандували гасла щодо незалежності республіки.
Влада країни стягнула до регіону додаткові загони силовиків Узбекистану, а в республіці під час мітингів спостерігалися перебої зі зв'язком та Інтернетом.
При цьому МВС республіки поширило заяву, в якій стверджується, що учасники мітингу нібито намагалися захопити адміністративні будівлі.
Влада Узбекистану звинуватила у події "деяких громадян".
Президент Узбекистану Шавкат Мірзієєв своїм указом запровадив на території Каракалпакстану надзвичайний стан до 2 серпня.
"Указом президента з метою забезпечення безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, відновлення законності та правопорядку на території Республіки Каракалпакстан запроваджено надзвичайний стан на період від 00 години 01 хвилини 3 липня 2022 року до 00 години 00 хвилин 2 серпня 2022 року", - йдеться у повідомленні прес-служби президента.
Водночас у мережі публікують кадри із протестів в Узбекистані. На опублікованих у мережі відео чути звуки вибухів та стрілянини. На кадрах також зображені, ймовірно, постраждалі під час розгону протестів.
Республіка Каракалпакстан - найбільший регіон Узбекистану, що займає 40% території країни, проте чисельність його населення трохи більше 5% від населення Узбекистану. У республіці визнаються дві офіційні мови: каракалпакська та узбецька. 1990 року Верховна рада Каракалпакської АРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет. Але 1993 року було підписано міждержавний договір про входження Каракалпакстану до Узбекистану.
Республіка Каракалпакстан
Жителі республіки обурилися проектом поправок до конституції Узбекистану, який було винесено на громадське обговорення 26 червня. Конституційна реформа передбачає, серед іншого, усунути з опису статусу Каракалпакської республіки слово "суверенна", а також згадку про право Каракалпакстану на вихід зі складу Узбекистану через референдум.