Відкриття дуже здивувало вчених, оскільки раніше вважалося, що в будь-якому середовищі на планеті живуть мікроорганізми.

Біля льодовика Шеклтона в Антарктиді виявили місця з неживим ґрунтом. Результати дослідження були опубліковані в Journal of Geophysical Research: Biogeosciences, пише IFLScience.

Відкриття дуже здивувало вчених, оскільки життєздатні мікроби знаходили в найнесприятливіших умовах на Землі: від розпечених гідротермальних джерел до вершини Евересту.

Однак з 204 зразків ґрунту, зібраних біля льодовика Шеклтона, близько 20% не містили слідів ДНК мікробів.

За словами мікробіолога Ноа Фірера, це перший випадок, коли вчені знайшли ґрунт, який, схоже, не підтримуе будь-яке мікробне життя.

Отримані дані свідчать про те, що надзвичайно холодні і посушливі умови можуть серйозно обмежити населеність мікроорганізмів.

"Ми не стверджуємо, що виявили "мертві" або "стерильні" ґрунти, або визначили поріг низької температури для життя. Але наша нездатність виявити мікроби або мікробну активність в певних ґрунтах передбачає, що ці поверхневі ґрунти є межею мікробної активності і виживаності, обумовленою холодними, сухими і солоними умовами навколишнього середовища", - наголосили автори дослідження.

Вони також порівняли отримані результати з перспективами пошуку позаземного життя на Марсі.

Зважаючи на те, що марсіанські землі набагато старші, розташовані в аналогічних або більш суворих умовах, ніж на льодовику Шеклтона, а також містять ще більш високі концентрації солей, пошук активного життя в поверхневих шарах планети навряд чи дасть позитивні результати, вважають мікробіологи.

Деякі фахівці вважають, що сучасні технології не здатні виявити дуже низькі концентрації мікробів, що призводить до хибнонегативних результатів.