Популізм — це пухлина демократичного суспільства, яка продовжує прогресувати.
Пухлина, яка перетворює суспільство з індивідів у стадо. Вимикає критичне мислення і підштовхує слідувати за колективною свідомістю. Війна в Україні ще раз продемонструвала слабкість суспільних інституцій щодо боротьби з популізмом. Про це під час 31st Economic Forum, що пройшов у польському Карпачі, заявив Віктор Березенко, засновник Інституту когнітивного моделювання (Київ) та Інституту глобальної трансформації (Брюссель), передає УНН.
“Зараз ракети, кулі та снаряди вбивають українців, а популісти в політиці, бізнесі та релігії кажуть: “Нічого особистого, тільки бізнес”. Ці слова повторюють міжнародні організації та компанії, які продовжують інвестувати в рф, але публічно підмінюють поняття і маніпулюють популістськими заявами про співпрацю з країною-агресором. Але коли біда прийде в їхній дім і почне забирати їхнє звичне життя, близьких та рідних, вони скажуть: “Життя не справедливе”. Популізм вбиває. Адже кожен євро сплачених у рф податків іде на вироблення ракет, бомб та танків”, — наголошує Віктор Березенко.
Доступність цифрових медіа є одним із вирішальних факторів у нинішній простоті донесення популістських меседжів, формуванні потрібних наративів, заснованих на політико-економічних, культурних та соціо-психологічних вразливостях суспільства та маніпулюванні страхами й емоціями. Поширеність соціальних мереж дозволяє швидко розповсюджувати будь-які повідомлення, зокрема ті, що шкодять суспільству. Але це вже питання відповідальності власників цих ресурсів.
“Світ змінився. Разом із геополітичними викликами та загрозами, які зʼявилися з розвитком кіберцифрового світу, ми володіємо і новими знаннями та інструментами для викорінення деструктивних та непрацюючих моделей суспільно-політичних устоїв. Проте для цього ми маємо бути готовими змінюватися і приймати нові правила реальності”, — підкреслює експерт.