Розповідаємо, як за п'ять років справа про вбивство Павла Шеремета перетворилося на фарс

Сьогодні, 20 липня, виповнюється рівно п'ять років з дня вбивства журналіста Павла Шеремета. У той нещасливий день його автомобіль вибухнув на під'їзді до перетину вулиць Івана Франка та Богдана Хмельницького. Пізніше правоохоронці повідомили, що під днищем машини була встановлена ​​вибухівка.

За ці п'ять років в Україні змінився президент, змінився парламент, три рази змінився генеральний прокурор і навіть Арсен Аваков більше не є главою МВС. Ось тільки прогресу в справі Шеремета як не було, так, судячи з усього, найближчим часом і не передбачається.

Редакція "Шарій.net" розповідає про Павла Шереметі, обставин його загибелі і про судовий процес, який вже більше нагадує фарс, ніж реальну можливість покарати вбивць.

Павло Шеремет

Павло Григорович Шеремет народився 28 листопада 1971 Мінську. Після закінчення середньої школи вступив на історичний факультет Білоруського державного університету, але з третього курсу перевівся на факультет міжнародних економічних відносин Білоруського економічного університету, який і закінчив. До 1992 року працював у відділі валютних операцій одного з банків, пізніше став працювати консультантом економічних програм Білоруського телебачення, а потім і провідним на телебаченні.

У липні 1997 року, після показу на каналі ОРТ репортажу, присвяченого контрабанді на білорусько-литовському кордоні, був заарештований білоруськими силовиками по звинуваченню в незаконному груповому перетині державного кордону і засуджений до двох років позбавлення волі умовно і ще одного року іспитового строку. Шеремет провів в ув'язненні в цілому три місяці, а потім, завдяки втручанню лідера РФ Бориса Єльцина, депортований до Росії.

З 1998 по 2013 роки працював на російському телебаченні. Приблизно з 2005 року Павло Шеремет почав критикувати російську державну політику, порівнюючи її з білоруської. Пізніше він заявить, що робота ведучим програми "Час" була ганебною сторінкою його біографії.

Робота в Україні для Павла Шеремета розпочалася зі співробітництва з виданням "Українська правда" і його власницею Оленою Притулою (пізніше вона стала цивільною дружиною Шеремета). Надалі Шеремет став виконавчим директором "Української правди". Крім того, журналіст співпрацював з такими українськими ЗМІ, як ТВі, "Радіо Вести" і "24-канал".

Вбивство

Вранці 20 липня 2016 Павло Шеремет виїхав на автомобілі своєї цивільної дружини Олени Притули на радіоефір з керівником української Федерації легкої атлетики Ігорем Гоцул. О 7:45, коли Шеремет проїжджав перехрестя вулиць Богдана Хмельницького та Івана Франка, під днищем його автомобіля спрацював вибуховий пристрій, потужність якого становила від 400 до 600 грам в тротиловому еквіваленті. Витягнутий очевидцями з салону автомобіля, Шеремет залишався живий протягом декількох хвилин і помер вже в машині "швидкої допомоги".

Слідство

Слідство у справі про вбивство Шеремета розтягнулося на три роки. За цей час відбулося безліч акцій, учасники яких звинувачували владу в бездіяльності і наполягали на замовному і політичний характер вбивства Шеремета. Різні активісти навіть припускали, що в справі можуть бути замішані російські або ж українські спецслужби. Оперативно розкрити вбивство Шеремета України закликали і такі міжнародні організації, як ОБСЄ, і представники урядів західних країн. Але оперативного розслідування так і не відбулося.

Тільки в грудні 2019 року слідчі заявили, що вони встановили підозрюваних у вбивстві Шеремета. Ними виявилися сержант ВСУ і музикант Андрій Антоненко, відомий як Riffmaster, лікар і волонтер Юлія Кузьменко, військовий медик Яна Дугарь

 

Никто не сидит, суды продолжаются: как за пять лет дело Шеремета превратилось в фарс - 1 - изображение
 

Крім цієї трійці, в справі також фігурує учасник бойових дій на Донбасі Владислав Грищенко, який шість разів був судимий за шахрайство, вимагання і грабежі. З вересня 2019 роки перебував у СІЗО за підозрою в замаху на вбивство бізнесмена Михайла Чекурака з Івано-Франківської області. З січня 2021 року перебуває під домашнім арештом в Києві. Разом з Владиславом у справі про вбивство Шеремета, за версією слідства, була замішана і його дружина Інна, яка перебувала в СІЗО за підозрою в причетності до тій самій справі про замах на бізнесмена, що і її чоловік. У 2020 році з неї зняли електронний браслет.

 

Никто не сидит, суды продолжаются: как за пять лет дело Шеремета превратилось в фарс - 2 - изображение

Шостим підозрюваним був учасник бойових дій на Донбасі Іван Вакуленко. В середині жовтня 2019 року його викликали на допит у справі Шеремета. На наступний день після отримання повістки він наклав на себе руки.

За офіційною версією, за кілька днів до вбивства Дугаров як мінімум двічі проводила розвідку на місці злочину. Вночі напередодні вибуху Юлія Кузьменко в супроводі Антоненко підклала вибуховий пристрій під днище автомобіля, що належить цивільній дружині Шеремета.

 

Подружжя Грищенко фігурують в справі як виробники вибухового пристрою, оскільки, за версією слідства, воно було практично ідентичний тому, що використовувалося для невдалого замаху на Чекурака. Напередодні вбивства Шеремета вони нібито перебували в столиці України.

Мотивом для вбивства Павла Шеремета, за версією слідства, було бажання дестабілізувати суспільно-політичну обстановку в країні. Проте, питання про те, навіщо це було потрібно самим підозрюваним, залишається відкритим до цих пір.

Спочатку в підозрі Антоненко говорилося, що той "захопився ультранаціоналістичними ідеями, культивував велич арійської раси, розмежування суспільства за національною ознакою і прагнув зробити свої погляди об'єктом уваги громадськості", але в 2020 році підозри змінилися. З них зникли всі згадки про «" ультранаціоналістичних ідеях "і" велич арійської раси ", а організаторами наслідок тепер називає невстановлених осіб.

Затримання фігурантів проходило при дивних обставинах. У момент затримання вони могли користуватися мобільними телефонами і навіть писати в Facebook.

Суди

13 грудня 2019 року почалися перші судові засідання щодо Яни Дугаров, Юлії Кузьменко та Андрія Антоненко. Підозрюваним обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. Судовий процес у справі Шеремета йде до сих пір і став уже справжньою притчею во язицех. Те Кузьменко під час слідчого експерименту будуть тримати на ланцюгу і «вигулювати» її вечірнім Києвом, то під офісом президента зберуться військові з вимогою звільнення підозрюваних з-під варти.

 

Не кажучи вже про акції протесту перед будівлею суду під час кожного з засідань. Все це вкупі більше нагадує фарс, ніж реальні спроби встановити правду.

 

Никто не сидит, суды продолжаются: как за пять лет дело Шеремета превратилось в фарс - 3 - изображение

Підсумок судових засідань один - всі підозрювані випущені з-під варти. Тільки Антоненко все ще носить електронний браслет, з інших фігурантів його і зовсім зняли. Примітно, що саме Антоненко з усієї трійці пробув в СІЗО найдовше - 505 днів.

4 січня 2021 року у справі з'явився навіть так званий "білоруський слід". Білоруська опозиція передала українській стороні запис розмов нібито голови Комітету держбезпеки Білорусі в 2008 - 2012 роках Вадима Зайцева. На них він нібито обговорював спосіб вбивства Шеремета, який в той час жив і працював у Росії. При цьому ставилося завдання його підірвати.

 

Що зараз

Президент України Володимир Зеленський під час своєї великої прес-конференції, яка проходила на території заводу "Антонов", повідомив, що його хвилює хід розслідування вбивства Павла Шеремета, і він тримає його на контролі. На контролі його тримав і попередній президент - Петро Порошенко.

Крім того, Зеленський заявив, що навіть переписується з фігуранткою справи Яною Дугаров.

"Якщо цих людей засудили незаконно, і те, що вони перебували за гратами - мені не все одно Стовідсоткових доказів їх невинності ще немає, і я не знаю, чи вибачить вона мене. Наприклад, сьогодні вранці Яна Дугаров мені ... ми листуємося. Тобто мені не все одно, що відбувається з цими людьми ", - зазначив президент.

 

Никто не сидит, суды продолжаются: как за пять лет дело Шеремета превратилось в фарс - 4 - изображение

Новий глава МВС Денис Монастирський заявив, що свої висновки щодо вбивства журналіста Павла Шеремета він зробить після завершення судового процесу.

"За резонансним виробництвам, в тому числі у справі Шеремета. Зараз справа знаходиться в суді. Давайте дочекаємося цих результатів і після цього вже будуть зроблені необхідні висновки по роботі і якості правоохоронної системи ", - пояснив Монастирський.

 

З дня першого судового засідання у справі Шеремета пройшов 1 рік, 7 місяців і 7 днів, з дня вбивства журналіста пройшло п'ять років. Скільки часу пройде до моменту оголошення остаточного вироку і яким він буде - невідомо.